Hediye kabul eden öğretmene ceza

BERLİN / CİHAN
02.01.2015 - 10:42 | Son Güncelleme:

Almanya'nın Berlin kentinde öğrencilerinden 200 Euro değerindeki hediyeyi kabul eden öğretmene 4 bin Euro para cezası kesildi.

Bild gazetesinde yer alan bir habere göre olay bir lisede meydana geldi. Liseden mezun olmaya hazırlanan bir sınıfın öğrencileri kendi aralarında para toplayarak öğretmenlerine bir veda hediyesi aldı. Öğretmen de bu hediyeyi kabul etti. Ancak bir öğrencinin babası durumdan haberdar olunca öğretmen hakkında “rüşvet” davası açtı. İlgili dava, mahkeme ile öğretmen arasında varılan bir anlaşma ile düşürüldü.

Varılan anlaşmaya göre öğretmen 4 bin Euro para cezası ödeyecek. Berlin Eğitim Senatörlüğü rüşvet ve yolsuzluğu engellemek amacıyla kentte görev yapan memur statüsündeki öğretmenlerin 10 Euro’dan daha yüksek değer taşıyan hediyeleri kabul etmelerinin yasak olduğunu açıkladı. Senatörlük ilgili kararın daha önce de var olduğunu ancak geçen kasım ayında daha keskin hükümlerle uygulamaya sokulduğunu bildirirken, kararın kamu sektöründe görev yapan tüm memurlar için geçerli olduğunu da vurguladı. Buna göre öğrenciler öğretmenlerini bir daha göremeyecek ve dolayısıyla rüşvet sayılmayacak da olsa hediyelerin 10 Euro’yu aştığı takdirde bundan en zararlı çıkan öğretmen oluyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı