Havai fişeklerin yasaklanmasını tartışılıyor

AA
03.01.2015 - 15:12 | Son Güncelleme:

Hollanda'da yerel yönetimler ve göz doktorları, ağır yaralanmalara yol açan havai fişeklerin yasaklanmasını istiyor

Hollanda, yeni yıl kutlamalarında yaralanmalara yol açan havai fişeklerin yasaklanmasını tartışıyor. Bazı yerel yönetimler ile Göz Doktorları Birliği yasak getirilmesini isterken, hükümet şimdilik bu talebe karşı çıkıyor.

BÜYÜK BEDELLER ÖDENİYOR
Yılbaşı kutlamalarında patlatılan havai fişeklerin yol açtığı kazalardan dolayı çok sayıda kişinin kör olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirten göz doktoru Tjeerd de Faber, Göz Doktorları Birliği adına yaptığı açıklamada, havai fişeklerle ilgili yasaklayıcı karar alınmasını istedi. Küçük bir ülke olan Hollanda'nın her yıl bu kazalardan dolayı büyük bedeller ödediğini ifade eden Faber, bunun önlenmesi gerektiğini kaydetti.

TÜM ÜLKEDE YASAKLANSIN
Benzer bir talebi yılbaşı gecesi bazı yangınların çıktığı Alkmaar kentinin Belediye Başkanı Piet Bruinooge da dile getirdi. Kent merkezinde bazı binaların tamamen yandığını belirten Bruinooge, havai fişeklerin patlatılmasının ülke genelinde yasaklanması gerektiğini söyledi.

Güvenlik ve Adalet Bakanı Ivo Opstelten ise yasağa ilişkin talepleri desteklemediğini bildirdi. Geçmiş yıllara kıyasla bu sene yılbaşı gecesi meydana gelen olaylarda azalma görüldüğüne işaret eden Opstelten, yerel yönetimlerin şehirlerin bazı bölümlerinde hava fişek patlatılmasını yasaklayabileceğini ifade etti.

ON KİŞİ GÖZDEN YARALANDI
Hollanda'da yılbaşı kutlamaları sırasında patlatılan havai fişeklerin yol açtığı kazalarda çok sayıda kişinin yaralandığı belirtilmişti. Sadece Rotterdam'da 10 kişinin gözlerinden yaralandığı ve bunların 7'sinin görme yetilerini kaybettiği açıklanmıştı.

Güvenlik ve Adalet Bakanlığı, polisin yılbaşı gecesi olay çıkaran 600'e yakın kişiyi gözaltına aldığını bildirmişti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı