"Havai fişek kullanırken dikkatli oun"

Hürriyet Haber
27.12.2014 - 15:33 | Son Güncelleme:

Almanya'da polis, yılbaşı gecesinin vazgeçilmez eğlencesi havai fişeklerin neden olabileceği yangınlar, yaralanmalar ve ölümler konusunda insanları uyardı.

Geçtiğimiz yılbaşında sadece başkent Berlin'de 450 binada yangın çıkarken, ülke genelinde yüzlerce kişi ağır yanıklarla hastaneye kaldırılmış ve iki kişi yaşamını yitirmişti. Stade kenti polisi yazılı bir açıklamayla Almanya'da havai fişeklerin kullanımına sadece 31 Aralık günü saat 15.00'den ve 1 Ocak günü saat 05.00'e kadar izin verildiğini hatırlattı. Açıklamada havai fişekler kullanılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği geniş şekilde anlatıldı.

EĞLENCE KABUSA DÖNMESİN
Eğlencenin kabusa dönüşebileceğine dikkati çeken Stade polisi şu uyarılarda bulundu:

“Yılbaşı gecesi üzerinize kolay tutuşabilen elbiseler giymeyin. Balkonunuzda ve terasta kolay tutuşan malzemeler bırakmayın. Evdeki tüm kapı ve pencereleri kapalı tutun. Raketleri açık alanlarda, diğer insanlardan, otomobillerden ve evlerden güvenli bir mesafede ateşleyin. Havai fişeklerin üzerinde nasıl kullanılacağını belirten uyarıları dikkatlice okuyun.

İKİNCİ KEZ ATEŞLEMEYİN
Havai fişekleri kasanın içine yerleştirilmiş ağır şişelerin içine koyarak ateşleyin. İlk defasında ateşlenmeyen raketleri ikinci kez ateşlemeye çalışmayın. Bu patlayıcıları ahşap evlerden, benzin istasyonlarından, gaz ve yanıcı madde depolarından en az 200 metre mesafede kullanabilirsiniz. Havai fişekleri eğlence amaçlı başka insanlara doğru ateşlemeyin veya patlayıcıları başkalarının üzerine atmayın. Havai fişekler ve patlayıcıların kiliseler, huzurevleri, hastaneler ve hayvan barınaklarının 50 metre yakınında kullanılması yasak. Patlayıcıları evinizin balkonundan ve otomobilinizden ateşlemeyin.”

UYMAYANA CEZA
Stade polisi, yukarıdaki hususlara dikkat etmeyenlere ağır para cezaları verilebileceği konusunda da uyarıda bulundu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı