Hava Kirliliği Endeksi: İstanbul hava kirliliğinde sınıfı geçti

Hürriyet Haber
20.09.2015 - 14:45 | Son Güncelleme:

Çin merkezli aqicn.org isimli çevre kirliliği gözetim projesi gerçek zamanlı bir dünya kirlilik haritası yayınlamayı başladı.

Dünyanın dört bir köşesinde anlık olarak havada hava kirliliğinin ana nedeni olan PM2.5 partiküllerinin ne oranda bulunduğunu gösteren “Dünya Hava Kalitesi Endeksi” isimli interaktif haritanın hükümetler kadar sıradan insanlar tarafından da çevre kirliliğine karşı önlem almak için kullanılabileceği belirtildi.

PM2.5 partikülleri diesel otomobil ve fosil yakıt kullanımı gibi aktiviteler sonucu ortaya çıkıyor ve atmosfere karışarak insan sağlığını tehdit ediyor.

Haritada 5 farklı hava kirliliği derecesi kullanıldı. Hava kirliliği 0-50 arasında olan bölgelerde havadaki partiküllerin hiç bir sağlık riski içermediği, 51-100 arasında olan bölgelerde hava kirliliğiniz sadece bu partiküllere karşı aşırı derecede hassas olan çok az sayıdaki insanı etkilediği, 101-150 arasındaki hava kirliliğinin ise “hassas gruplara zarar verebilecek kadar” etkili olduğu belirtildi.

Hava kirliliğinin 151- 200 arasında olduğu bölgelerde yaşayanların sağlıklarının bu durumdan etkileneceği özellikle hassas grupların ciddi sağlık problemleri yaşayacağı belirtildi. 201- 300 aralığında hava kirliliğinin acil durum olarak görülmesi gerektiği ve herkesin bu durumdan etkileneceği, hava kirliliğinin 300’ün üzerine çıktığı bölgelerde ise “Toplumun tüm bireylerinin ciddi sağlık problemleri yaşayacağının tahmin edildiği” açıklandı.

Haritada an itibariyle İstanbul’da kirlilik oranının Ümraniye ve Kağıthane dışında hiç bir semtte 50’nin bile üzerine çıkmadığı yani şehrin kirlilik testinden başarı ile geçitiği görüldü. Türkiye genelinde ise Kayseri, Keşan, Elbistan ve Muş’ta hava kirliliğinin 101-150 skalasında değerlendirildiği ancak ülkenin geri kalanında herhangi ciddi bir kirlilik problemi görülmediği dikkat çekti.

Avrupa kıtası genelinde de kirliliğin halkın sağlığını etkileyecek seviyelere ulaşmadığı gözlemlenirken Çin ve Endonezya’da ciddi hava kirliliği problemleri yaşandığı dikkat çekti.

Yaşadıkları bölgedeki hava kirliliği durumunu canlı olarak takip etmek isteyenler http://aqicn.org/ adresini ziyaret edebilir.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı