GeriAvrupa "Halkın umudu kalmadı"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Halkın umudu kalmadı"

"Halkın umudu kalmadı"
refid:27994250 ilişkili resim dosyası

Yunanistan'da, koalisyon hükümetlerinin mali krizle mücadelede sert kemer sıkma politikalarından ve ağır vergilerden bunalan halk, gelecekten umutsuz olduğunu belirtirken, seçimlerin günlük yaşamda önemli değişikliğe sebep olmayacağı görüşünde birleşti.

Başkent Atina sokaklarında AA muhabirinin yaklaşan seçimlerle ilgili sorularını yanıtlayanların büyük bölümü, ülkede ekonomi alanında köklü değişiklik yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu ifade ederken, kimileri de 25 Ocak seçimlerinin hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini ya da var olan durumun daha kötü olacağını söyledi.

"ARTIK DAYANAMIYORUZ"
Atinalı 50 yaşındaki ev hanımı Areti Diamantopulu, "Artık Yunanistan'da bir şeylerin değişmesi gerekiyor. Bu hükümet maaşlarımıza, emeklilik maaşlarımıza çok büyük kesintiler yaptı. Artık dayanamıyoruz. Bu hükümetin iktidardan gitmesi gerekiyor. 25 Ocak'ta halkın oylarıyla ülkede yeni bir sayfa açılacak" dedi.

"SYRIZA POPÜLİST POLİTİKA İZLİYOR"
Öğretim üyesi 42 yaşındaki Yorgos Politis, seçimlerde hangi partinin birinci olacağının önem taşımadığını çünkü 25 Ocak seçimleri sonrasında ülkenin yeni bir koalisyon dönemine gireceğini ve hiçbir partinin tek başına herhangi bir şey yapabilecek durumda olmayacağını belirtti.

Parlamentoya girme ihtimali bulunan partiler arasında Potami'nin (Nehir) güçlü ve ciddi bir parti olduğuna inandığını söyleyen Politis, Potami'nin koalisyon hükümetinde yer almasını ümit ettiğini ifade etti.

Politis şöyle konuştu: "Bu seçimlerde Potami Partisi'nin üçüncü gelmesini ümit ediyorum. Potami'nin katılacağı bir koalisyon hükümeti ciddi ve Avrupa yönelimli olabilir. Yeni Demokrasi (ND) ve Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) koalisyon hükümeti neticede başarısız bir hükümetti. Önce ümit verdi ama devamında, özellikle 2013 yazından sonra geriye doğru adım atmaya başladı. Radikal Sol İttifak (SYRIZA) ise popülist politika izliyor, ciddi bir yaklaşım ve argümanları da yok. Olsa bile tamamıyla Avrupa karşıtı bir yöntem izliyor."

"NE BEKLEYEBİLİRİZ Kİ?"
Üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Angelos Katrumanos da "Seçimlerden ne bekleyebiliriz ki? Artık Yunan halkının umudu kalmadı. Bütün beklentiler SYRIZA'nın gelmesiyle bir şeylerin değişeceği yönünde. Ama benim buna da inancım kalmadı. Beni ayakta tutan, üniversiteyi bitirip daha iyi iş imkanları sunan başka bir ülkeye giderek orada şansımı denemek" dedi.

BÜYÜK ZORLUKLAR
Banka memuru 40 yaşındaki Eleni Papadopulu da ülkenin içerisinde bulunduğu zor durumdan kurtulması için köklü bir yönetim değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu belirterek ND ve PASOK'un artık iktidara gelmemeleri gerektiğini savundu. Kendisinin SYRIZA'dan yana oy kullanacağını söyleyen Papadopulu, "SYRIZA'nın birinci parti gelmesini bekliyorum. Çünkü halk artık bir değişiklik, bir yenilik ve ümit getirecek bir şeyler istiyor. SYRIZA'nın bir hedefi olduğuna inanıyorum. Yunan halkı çok büyük zorluklarla karşılaşıyor. İktidara yeni ve taze bir partinin gelmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

"BİR ŞEYLER YAPILSIN"
Özel sektörde çalışan 37 yaşındaki Despina Kalogeropulu da ülkedeki gelişmelerden sonra hükümete olan inancını yitirdiğini söyleyerek son bir umut olarak SYRIZA lideri Aleksis Çipras'ın "bir şeyler" yapmasını beklediğini kaydetti.

Kalogeropulu, "Bakın artık kimseye inanmıyorum. Herkes sadece kendini düşünüyor. Bütün politikacılar seçimlerden önce bir sürü vaatlerde bulunuyor ancak koltuğa oturduktan sonra AB'nin kemer sıkma talimatlarına uyuyor. Şu an sadece Çipras bir şeylerin değişeceği sinyallerini veriyor. Görüyorsunuz, bir sürü insan işini kaybetmiş durumda. Benim eşim ekonomist, daha önce bir muhasebe bürosunda çalışıyordu. Üç yıldır taksi şoförlüğü yapıyor. İkimiz de çalışıyoruz, 8 yaşındaki oğlumuza ise kayınvalidem bakıyor. Hayatımız bu hükümetin uyguladığı ekonomik politikalarıyla çok zorlaştı" diye konuştu.

"AYNI POLİTİKA DEVAM EDECEK"
Kriz nedeniyle işini kaybeden 33 yaşındaki İosif Köseoğlu da artık hiçbir siyasi partiden umudunun kalmadığını belirterek "Kim gelirse gelsin aynı politika devam edecek. Yani Almanya, Avrupa ve diğer büyük güçler ne derse onu yapacaklar. Ben şu an arkadaşlarım gibi işsizim. Yeni bir hükümetin önce ülke çıkarlarına hizmet etmesi gerekiyor ve tabii ki işsizlik sorununa da çözüm bulması gerekiyor" dedi.

Yunanistan'da koalisyon hükümeti ve bazı bağımsız milletvekilleri tarafından desteklenen cumhurbaşkanı adayı Stavros Dimas, seçimlerde yeterli oyu alamamış ve 25 Ocak'ta erken genel seçim düzenlenmesi kararı alınmıştı. Erken genel seçimlerde 18 parti parlamentodaki 300 sandalye için yarışacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle