GeriAvrupa Gurbetçi Türk’ün ‘plaka’ zaferi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gurbetçi Türk’ün ‘plaka’ zaferi

Gurbetçi Türk’ün ‘plaka’ zaferi

Avusturya’da yaşayan Trabzonlu Mustafa Kantarcı (66), satın aldığı cipine AK Parti’yi simgeleyen harfler ile memleketinin plaka kodunun yazılı olduğu ‘KI AKP 61’ yazılı özel plakası iptal edilince dava açtı. Mahkemenin haklı bulduğu Kantarcı, geri aldığı plakasını aracına takarak ilk iş memleketine gitti.

TRABZON’un Akçaabat ilçesinde doğan Mustafa Kantarcı, 1973’te çalışmak için gittiği Avusturya’ya yerleşti. Özel sektörde çalışan ve bir süre önce emekli olan Kantarcı, 2016’da satın aldığı cipine, AK Parti’yi simgeleyen harflerle, memleketinin plaka kodunun yazılı olduğu ‘KI AKP 61’ yazılı özel plaka aldı. Avusturya makamları, 6 ay sonra Kantarcı’ya gönderdiği yazıda siyasi olduğu gerekçesiyle plakanın iptal edildiğini bildirdi. İtirazlarından sonuç alamayan Kantarcı, plakayı sökmek zorunda kaldı. Aracına başka bir plaka verilen Kantarcı, olayı yargıya taşıdı. Avusturya yargısı, Mustafa Kantarcı’yı haklı buldu ve sökülen özel plakasının iade edilmesine karar verdi. Geri aldığı plakasını yeniden otomobiline takan Kantarcı ilk iş memleketi Trabzon’a gitti.
Plaka yüzünden çok baskı gördüğünü söyleyen Kantarcı, “Akrabalarım bana ‘Plakayı geri ver, başına bir şey gelir’ dediler. Ama ben kararlıyım, vermeyeceğim” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle