GeriAvrupa Gurbetçi Meryem Teyze’nin hayali, Denizli’de gerçek oluyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gurbetçi Meryem Teyze’nin hayali, Denizli’de gerçek oluyor

Gurbetçi Meryem Teyze’nin hayali, Denizli’de gerçek oluyor

1968’de Almanya’ya gelen, emekli olduktan sonra da Denizli’ye yerleşen 70 yaşındaki Meryem Darbaz, yıllardır hayalini kurduğu şeyi gerçekleştirecek. Darbaz, ‘Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor’ projesi kapsamında okuma-yazma öğrenecek.

DENİZLİ’de yaşayan, Almanya’dan emekli 70 yaşındaki Meryem Darbaz, hayatı boyunca çok istediği okuma yazmayı bir türlü fırsat bulup, öğrenemedi. Çocukluk yıllarında babası tarafından hiç okula gönderilmeyen Darbaz, yıllar sonra bu hayaline kavuşacak. Merkezefendi’deki Necla-Ergun Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, ‘Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor’ projesi kapsamında ziyaret ettikleri Meryem Teyze’nin okuma yazma bilmediğini öğrendi. Lise Müdür Yardımcısı Adem Özel ile öğrenciler, ikna ettikleri Darbaz’ı Merkezefendi Halk Eğitim Merkezi’ne götürerek kayıt ettirdi.

Gurbetçi Meryem Teyze’nin hayali, Denizli’de gerçek oluyor

Proje kapsamında yaşlıları ziyaret ettiklerini anlatan Adem Özel, “Ziyaret edip, çeşitli konular hakkında bilgilendiriyoruz. Son kullanma tarihi geçmiş ilaçları kontrol ederek onları tıbbi atık olarak ilgili yere ulaştırıyoruz. Bu kapsamda ihtiyaçlarını sorduğumuz ailelerden okuma yazma bilmeyenleri okuma yazma kursuna yönlendiriyoruz” diye konuştu.

Gurbetçi Meryem Teyze’nin hayali, Denizli’de gerçek oluyor

‘OKUDUM, ANLADIM’ YAZAMADIM
Eşiyle 1968 yılında Almanya’ya gittiklerini ve Köln’de pastanede çalışmaya başladığını anlatan Darbaz, şunları söyledi: “Almanya’da uzun yıllar çalıştım ama bir türlü okuma yazmayı öğrenemedim. Almanya’da kurslara giderek öğrenmek istedim ama çalışma saatleri bana uymadı. Yıllardır iki şeyi çok istiyordum. Bir ehliyet alamadım, iki okuma yazma öğrenemedim. Tapu müdürlüğünde işim vardı, neredeyse ağlayacaktım. Tapuda, ‘Okudum, anladım’ yazmamı, adresimi istedi görevli. Okuma yazma bilmediğimden, görevlilerle tartıştık.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle