GeriAvrupa ‘Güçlüyüz ama birlikte hareket edemiyoruz’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Güçlüyüz ama birlikte hareket edemiyoruz’

‘Güçlüyüz ama birlikte hareket edemiyoruz’

MÜSİAD Hessen Şubesi, Frankfurt yakınındaki Rodgau kasabasında iftar verdi. İftarda konuşan MÜSİAD Avrupa Koordinatörü Burhan Sağlam, son yıllarda yaptıkları çalışmalar ve atılımları sonucu, 25 yıl önce faaliyete başladıkları Avrupa’da 25 şubeye ulaştıklarını söyledi. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı ise Türk toplumunun ulaştığı aşamaya dikkati çekti ve ‘birlikte hareket edememenin’ eksikliğini gündeme getirdi.

MÜSİAD’ın Türkiye’de 86 noktada, dünya genelinde ise 68 ülkede 181 noktada hizmet verdiğini belirten Sağlam, “11 bini aşan üye sayımızla 60 binden fazla işletmeyi temsil etmekte ve 2 milyondan fazla insana istihdam sağlamaktayız. 1993 yılında Almanya’da ilk defa kurumsallaşan MÜSİAD, bu yıl Avrupa’da varlığının 25. yılını kutluyor” dedi. Sağlam, son yıllarda yapılan çalışmalar ve atılımlar neticesinde Almanya’da 11 şubeye ulaştıklarını bildirdi. 

‘Güçlüyüz ama birlikte hareket edemiyoruz’
Burhan Sağlam

Avrupa genelinde ise son açılan Belçika şubesiyle 25 noktada temsil edildiklerini aktaran Sağlam, bunun da bin 500’den fazla üye, 30 bini aşkın istihdam ve 2 milyar eurodan fazla ciro anlamına geldiğini ifade etti.

‘YOL HARİTAMIZ YOK’
Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı da MÜSİAD’ın önemli bir misyon üstlendiğini vurguladı. Almanya’da 50 yılı aşkın bir geçmişe sahip Türk toplumunun özellikle bu ülkenin sosyoekonomik gelişimine ve ekonomik refahına sağladığı katkıların yadsınamayacağını belirten Karartı, “Yaklaşık 100 bini aşkın Türk kökenli iş insanının 50’den farklı sektörde 500 binden fazla insana istihdam sağladığını ve bu işletmelerin yıllık cirosunun 55 milyar doları aştığını dikkate alırsak, Türk iş insanlarının geldiği noktayı açık bir şekilde görmüş olabiliriz” ifadesini kullandı. Karartı, ayrıca birlikte hareket edememenin ve bir strateji ve yol haritası belirleyememenin Avrupa’daki Türk toplumunun en büyük eksikliklerden biri olduğunu sözlerine ekledi.
İftar programına, MÜSİAD Hessen Şube Başkanı Musa Aydın, Frankfurt Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Tansu Güvendi, Frankfurt Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Dağlı, THY Frankfurt Müdürü Muhammet Ensar Karabulut, KT Bank AG Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kudsi Arslan, iş adamları ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcileri katıldı.

‘Güçlüyüz ama birlikte hareket edemiyoruz’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle