GeriAvrupa Gözler bugün Dresden'de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gözler bugün Dresden'de

Gözler bugün Dresden'de
refid:27774867 ilişkili resim dosyası

Bugün akşam İslam ve yabancı karşıtı Pegida hareketi yine yürüyor. Bazı önde gelen siyasetçiler karşı gösteri için Dresden’e gidiyor. Almanya’da gözler Dresden’de.

ALMANYA’da kendilerine ‘Batı’nın İslamlaşması’na Karşı Yurtsever Avrupalılar’ adını veren ‘Pegida’ hareketi, her pazartesi olduğu gibi bugün akşam yine yürüyecek.

Gözler bugün Dresdende
Bir haftadır hükümet, muhalefet ve kamuoyu ‘Pegida’ hareketine karşı teyakkuzda. Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir ile Simone Peter, bugün Dresden’e giderek ‘Pegida’ karşıtı gösteriye katılacak. Geçen pazartesi 10 bin gösterici ‘Pegida’ saflarında, 9 bin gösterici karşı safta yürüdü. Bu akşam Dresden önemli bir sınav alanı olacak.

BİRLİK PARTİLERİ TEDİRGİN

Almanya’da muhafazakar Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ‘Pegida’ karşısında oldukça tedirgin. Nedeni de şu; Bu iki partinin sağında yeni bir hareket oluşuyor. CDU’nun geçen hafta başı Köln’deki kurultayına sunulan, ama geçmeyen burka yasağı önergesi, bu tedirginliğin bir işareti. CSU’nun cuma günü Nürnberg’teki kurultayı için hazırladığı ‘Yabancılar sadece kamusal alanda değil, evde de Almanca konuşmalı’ önergesi de öyle. CSU gelen tepkiler üzerine şartı kaldırıp teşvik edilmeli diye değiştirdi.

Cuma günü Nürnberg’te CSU’nun kurultayını izledim. Başbakan Angela Merkel de bir konuşma yaptı. Bavyera’da mülteciler için planlanan üç yerin kundaklanmasını ‘Tahammül edilemez bir saldırı’ olarak niteleyen Merkel, göçün Almanya için bir fırsat olduğunu vurguladı. Almanya göç politikasında yeni bir döneme giriyor. Bir yanda azalan nüfusu ve büyüyen ekonomisi karşısında Almanya’nın uzman iş gücü göçüne ihtiyacı var. Gelen mültecileri bir şans olarak görmek istiyor. Başbakan Merkel, bu gelişmeyi önceden gördü. Toplumun, ülkenin ihtiyacı olan daha fazla göçmene açılması gerekiyordu. Merkel, yer yer yabancı karşıtı sivri söylemlerle çıkış yapan Roland Koch gibi aşırı koyu muhafazakar kanadı partiden eledi. Bu politika bir yanda tuttu. Almanya’da birçok insan yeni gelen mültecilere kucak açtı.

Ama öte yanda kendi evinin çevresinde mülteci yurdu istemeyen aşırı koyu muhafazakar toplum kesimi CDU, CSU içinde kendini dışlanmış hissetti. Bu kesim Euro, İslam ve yabancı karşıtı hareketlerin söylemlerine yöneldi. ‘Pegida’, bu koyu muhafazakar kesimle aşırı sağın buluştuğu bir havza olarak şekilleniyor. İşte asıl tehlike de burda yatıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle