GeriAvrupa Görevden alınan o savcı konuştu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Görevden alınan o savcı konuştu

Görevden alınan o savcı konuştu
refid:29755794 ilişkili resim dosyası

İki gazeteciye vatana ihanet suçlamasıyla soruşturma açan ve görevden alınan Alman Başsavcı, “Dayak yemiş bir köpek gibi kapıdan sıvışmak istemedim” dedi.

Almanya'da istihbaratın gizli belgelerini yayınlayan iki gazeteciye vatana ihanet soruşturmasından İçişleri Bakanlığı'nın çok önceden haberdar olduğu belirtildi. İçişleri Bakanlığından bir sözcü, ARD televizyon kanalına Bakanlıkta bir bölüme bu bilginin önceden verildiğini açıkladı.

Sözcü, bilginin ama sadece bu bölümde kaldığını söyledi. Bakanlık üst düzey yetkilileri ise soruşturmanın kamuoyuna açıklanması sonucu olaydan haberdar oldu.

BAŞSAVCI SAVUNDU

İki gazeteci hakkında vatana ihanet soruşturması başlatan ve görevden alınan Başsavcı Harald Range ise soruşturmayı savundu. “Frankfurter Allgemeine” gazetesine konuşan Range, soruşturmayı açmaması durumunda cezalı duruma düşeceğini söyledi ve siyasetin yargıya müdahelesi eleştirisinde de haklı olduğunu savundu.

Range, “Dayak yemiş bir köpek gibi kapıdan sıvışmak istemedim. Başım dik çıkmak istedim” dedi.

SINIRI VAR

Basın özgürlüğü tartışmalarına Sosyal Demokrat Partili eski içişleri bakanı Otto Schily de katıldı. Schily, “Gizli, gizli kalmalıdır” diyerek, gazetecilere soruşturma açılmasının doğruluğunu savundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle