GeriAvrupa Google ve Facebook’a dijital vergi 2020’ye kadar uygulanmasın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Google ve Facebook’a dijital vergi 2020’ye kadar uygulanmasın

Google ve Facebook’a dijital vergi 2020’ye kadar uygulanmasın

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliği’nin vergi kaçırmakla suçladığı Google ve Facebook gibi şirketlere yüzde 3 dijital vergi getirme planının 2020 yazına kadar uygulanmamasını istedi. Alman Sanayi Federasyonu da AB’nin yılda 5 milyar euro vergi toplama planının, Alman şirketlere çifte vergi getireceğini açıkladı.

ALMANYA Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği Maliye Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, AB’nin vergi kaçırmakla suçlanan büyük şirketlerin dijital gelirlerine yüzde 3 vergi getirme planı hakkında konuştu. Scholz, “Dijital vergi sadece 2020 yazına kadar küresel bir anlaşma olmaması durumunda uygulanması gerekir. AB bu planını gözden geçirmeli. Ayrıca söz konusu verginin kapsamı azaltılmalı ve veri satışından elde edilecek geliri de kapsamamalı” dedi.

Google ve Facebook’a dijital vergi 2020’ye kadar uygulanmasın

ÇİFTE VERGİ RİSKİ
AB’nin planladığı söz konusu vergi, iş modellerini dijitale dönüştürme sürecinde olan Alman şirketlerini olumsuz etkileyeceği için Alman sanayiciler tarafından da eleştiriliyor. Planın kardan çok, şirketlerin satışını hedef alması da eleştiri konusu. AB’nin dijital vergiyi uygulamaya geçirmesi halinde yıllık 5 milyar euroya yakın vergi toplanması bekleniyor.
Alman Sanayi Federasyonu da (BDI) yaptığı açıklamada “BDI, dijital verginin uygulanmasına karşı. Bu, Alman sanayisine zarar verir. Çünkü şirketlerimiz şu anda iş modellerini dijitale dönüştürme sürecinde. Dijital vergi, bu süreci etkileyecek ve çifte vergilendirme riski getirecek” ifadeleri kullanıldı.

Google ve Facebook’a dijital vergi 2020’ye kadar uygulanmasınABD MİSİLLEME YAPAR ENDİŞESİ
AB ülkeleri, şirket karlarını birlik dışındaki düşük verginin olduğu ülkelere yönlendirerek vergi kaçırmakla suçlanan büyük şirketlerin dijital gelirlerine yüzde 3 vergi getirmeyi planlıyor. Söz konusu vergi, uluslararası geliri 750 milyon euro olan ve internetten satışı 50 milyon euroyu bulan şirketleri kapsıyor. Bu kategoriye giren en az 115 şirket mevcut.
AB ülkelerinde dijital vergi konusunda ABD’nin kendi şirketlerini korumak için misilleme yapacağı endişesiyle fikir ayrılıkları oluştu.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (06.11.2018)2

Yorumları Göster
Yorumları Gizle