GeriAvrupa Galatasaray’ın rakibine ırkçılık suçlaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Galatasaray’ın rakibine ırkçılık suçlaması

Galatasaray’ın rakibine ırkçılık suçlaması
refid:24632006 ilişkili resim dosyası

Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’ndeki rakibi FC Kopenhag’ın Türklerin biletlerini iptal etmesi “ırkçılık” tartışmalarını tetikledi. Kulüp hakkında ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle polise suç duyurusunda bulunuldu.

GALATASARAY’ın Şampiyonlar Ligi’ndeki rakiplerinden FC Kopenhag kulübü bazı bilet satışlarının iptal edildiğini açıkladı. Biletleri iptal edilen Türkler ise harekete geçerek kulüp hakkında ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle polise suç duyurusunda bulundular. Danimarka medyası ve hukukçular da Türklerin isimleri nedeniyle biletlerinin iptal edilmesinin ayrımcılık içerdiği görüşünde birleştiler. Sosyal Demokrat Eski Milletvekili Yıldız Akdoğan, taraftarın göçmen Danimarkalı diye ayrım yapılmadan istediği yerde maçı izleme özgürlüğü bulunduğunu hatırlatarak, “Türklerin isimleri nedeniyle biletlerinin iptal edilmesi normal değil. Umarım kulüp bunu yaparken ayrımcılık gibi bir düşünce içinde hareket etmemiştir. Şayet bir Türk maçı Danimarkalılar arasında izlemek istiyorsa izleyebilmelidir ve kulüp bundan memnuniyet duymalıdır” dedi.

YABANCI İSİMLİLERE İPTAL
FC Kopenhag’ın sadece Türkler değil, yabancı ismi olan tüm futbolseverlerin biletlerini iptal ettiği ortaya çıktı. Avukat firması K.I Consulting & Law, kulüp hakkında dava açabileceği tehdidinde bulundu. Avukat Kevni Iljazovski, “Biletleri iptal edilen o kadar çok kişiden şikayet aldık ki hepsini okuyamaya fırsat bulamadık. Kulübün yaptığı ayrımcılıktır ve kulüp yöneticileri hakkında dava açmaya hazırlanıyoruz” diye konuştu.

GÜVENLİK NEDENİYLE
Kulüp sekreteri Daniel Rommedahl, Galatarasay taraftarlarının, internet üzerinden doğrudan satın alınan biletlerini güvenlik nedeniyle iptal ettiklerini belirterek, “Bazı Galatasaray ve diğer rakip takım taraftarlarının doğrudan Danimarkalı taraftarların bulunduğu bölümlerden bilet satın aldıklarını tespit ettik. Böyle bir durumda maç sırasında olay çıkabileceğini göz önüne alarak ve rakip takım taraftarlarının da güvenliğini düşünerek bu biletleri iptal ettik. Kendilerini tek, tek arayıp konuşacağız. Yapacağımız konuşmalar sonrasında bilet satın aldıkları yerde oturmalarında sakınca görmediklerimizin, FC Kopenhag’ı desteklemek isteyenlerin biletleri kabul edilecek” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle