GeriAvrupa Gabriel: Merkel’in başbakanlığı en geç mayısta biter
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gabriel: Merkel’in başbakanlığı en geç mayısta biter

Gabriel: Merkel’in başbakanlığı en geç mayısta biter

Almanya eski Dışişleri Bakanı ve SPD eski Genel Başkanı Sigmar Gabriel, en geç 2019 yılı mayıs ayına kadar Angela Merkel’in başbakanlığının sona ereceği görüşünde olduğunu söyledi. Gabriel, büyük koalisyonun da dağılacağını tahmin ettiğini belirtti.

GABRIEL, haftalık Die Zeit gazetesi için kaleme aldığı makalede, ‘Merkel’in CDU genel başkanlığını bırakmasının, Yeşiller ve FDP ile üçlü koalisyon kurulması yolundaki ilk adım olduğunu ve yasama dönemi sona ermeden Merkel’in başbakanlıktan da çekileceğini’ yazdı. Sigmar Gabriel en geç 2019 yılının mayıs ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sonra Merkel döneminin kapanmasını beklediğini ve Merkel’in partisine bunu borçlu olduğunu bildiğini ifade etti. Sigmar Gabriel, bu durumda erken seçime gidileceğini zannetmediğini dile getirdi.

RADİKAL GERÇEKÇİLİK
FDP Genel Başkanı Christian Lindner, 2017 yılının eylül ayındaki genel seçimlerden sonra CDU, Yeşiller ve FDP arasında koalisyon hükümeti kurulmasını Angela Merkel’in engellediğini söylemiş, akabinde de CDU-SPD koalisyonu kurulmuştu.
Makalede, partisine yeni bir başlangıç yapmayı tavsiye eden Gabriel, şöyle dedi: “İçerikler şimdilik ikinci derecede öneme sahip, çünkü emeklilik, kiralar, bakım, tam zamanlı çalışma, iş, eğitim ve çocuk yuvaları gibi alanlarda koalisyonun el attığı konular sosyal demokrasiye maalesef yarar sağlamadı. Sosyal demokrasi ağırlıklı radikal gerçekçilik olmalı.”
Bunun için parti çalışmalarının da esaslı bir şekilde yeniden yapılandırılması gerektiğini vurgulayan Sigmar Gabriel, SPD’nin sadece grup çıkarlarını dengeleyip idare eden çok sayıda partili yerine yüz dolayında genç internet kullanıcısıyla sosyal medyada varlık göstermesinin daha yararlı olacağını sözlerine ekledi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (31.10.2018)
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle