GeriAvrupa Fransa’da kabine depremi! 4 bakanlıkta değişiklik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa’da kabine depremi! 4 bakanlıkta değişiklik

Fransa’da kabine depremi! 4 bakanlıkta değişiklik

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un isteğiyle içişleri, tarım, kültür ve uyum bakanlıklarıyla iç istihbarat biriminde değişikliklere gidildi.

FRANSA cumhurbaşkanlığı sarayı Elysee’den yapılan yazılı açıklamada, iki hafta önce Gerard Collomb’un istifası ile boşalan içişleri bakanlığına Christophe Castaner’in getirildiği, Françoise Nyssen’in yerine ise Franck Riester’in kültür bakanı olarak atandığı belirtildi. 

Tarım Bakanı Stephane Travert’in yerine Didier Guillaume’un getirildiği değişikliğe göre, uyum bakanlığı görevini de Jacqueline Gourault yürütecek. Fransa siyasetinin deneyimli ismi Jacques Mezard bu görevi yürütüyordu.

İSTİHBARAT KOORDİNATÖRÜ DEVLET SEKRETERİ OLDU
Yapılan değişikliğe göre daha önce eğitim bakanı olan Jean-Michel Blanquer, aynı görevle birlikte gençlikle ilgili sorumluluğu da yüklenecek. Marc Fesneau da parlamento ile ilişkileri yürütmekle görevlendirildi.
Bazı alanlarda oluşturulan ve bakan yardımcılığı pozisyonu olarak görülebilecek devlet sekreterliği görevlerinde de değişikliklere gidildi. Buna göre iç istihbarat birimi (DGSI) genel direktörü Laurent Nunez, içişleri bakanına bağlı devlet sekreteri görevine getirildi.
Mevcut kabinede devlet sekreteri Mounir Mahjoubi ise aynı görevi ekonomi ve bütçe bakanlıkları nezdinde yürütecek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle