GeriAvrupa Fransa’da indirilen Le Point afişi, belediye başkanı ve jandarmalar eşliğinde tekrar asıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa’da indirilen Le Point afişi, belediye başkanı ve jandarmalar eşliğinde tekrar asıldı

Fransa’da indirilen Le Point afişi, belediye başkanı ve jandarmalar eşliğinde tekrar asıldı

Fransız dergisi Le Point’ın, Türkiye ve Fransa’daki Türkler hakkında büyük tepki çeken sayısının afişi, Avignon kentinden sonra bu kez Valence kentinde de yerinden indirildi. Ancak Avignon kentinde afişin tekrar asılması gergin anlara neden oldu. Panoyu korumak üzere etrafına jandarmalar dizildi.

FRANSA’da yayın yapan haftalık Le Point dergisinin son sayısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye, Fransa’da yaşayan Türkler ve Türklere ait kurumlar hedefe konulmuş ve kesin olmayan veya anonim kaynaklara dayandırıldığı söylenen bilgilerle karalama kampanyası başlatılmıştı. Dergiye, Türkiye ve Fransa’da yaşayan Türkler büyük tepki göstermiş, Avignon kentinde bir gazete bayisine asılan tanıtım afişi protestolar sonucu indirilmişti.  O reklam afişi, bu kez de Valence kentinde protesto edilerek yerinden indirildi. Sosyal medyada yoğun ilgi gören görüntülerde çok sayıda kişi afişin asılmasına tepki göstererek, kaldırılması için gazete bayisine çağrıda bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerinin müzik eşliğinde yer aldığı bir başka görüntüde ise bayi görevlisinin afişi yerinden indirdiği görülüyor.

Fransa’da indirilen Le Point afişi, belediye başkanı ve jandarmalar eşliğinde tekrar asıldı

BELEDİYE BAŞKANI VE 20 JANDARMA
Dün Avignon kentinde yaşayan Türklerin tepkisi sonucu yerinden indirilen afiş bugün yeniden yerine asıldı. Yerel La Provence gazetesi, öğle saatlerinde belediye başkanı ve yaklaşık 20 jandarma eşliğinde afişlerin yeniden asıldığı bilgisini verdi.
Haberde, gazete bayisi etrafında çok sayıda Türk kökenli kişinin bulunduğunu ve dergiyi protesto ettiğini belirtirken, jandarma görevlilerinin uzun süre bayi etrafında nöbet tuttuğunu, akşam saatlerinde ise bölgeden ayrılarak görevi devriye gezen görevlilere devrettiğini yazdı.
Bu arada, Fransa’da dergiye gösterilen tepkiler sonrası “ifade ve hakaret özgürlüğü” tartışmaları başladı. Sosyal medya ve basında Le Point’ın haber dili ve taraflı yayını eleştirilirken, bir kesim de derginin yayınının ifade özgürlüğü kapsamına girdiğini savunuyor.

ÇOCUK DERGİSİ TOPLATILMIŞTI
Fransa’da yayınlanan çocuk dergisi Youpi, “İsrail’in bazı ülkeler tarafından gerçek bir ülke olarak görülmediği” ifadesine gelen itiraz ve tepki üzerine toplatılmıştı. 5 ila 8 yaşındaki çocuklara hitap eden dergide yer alan oyun kartlarının birinde, dünya haritasının bulunduğu sayfada ülkeler tanıtılırken, “Dünyadaki 197 ülkeye ‘devlet’ denir. Fransa, Almanya, Cezayir gibi. Dünyada 197 ülkeden daha fazla ülke var. Ancak tüm dünya bu ülkeleri (örneğin İsrail ve Kuzey Kore gibi) gerçek ülke olarak görmüyor” ifadelerine yer verilmişti. Tepkiler üzerine derginin imtiyaz sahibi Bayard Grubu, ocak sayısının bayilerden toplatılacağını açıklamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle