Fransa Başbakanı: "Grev, hem Fransa'nın imajına zarar veriyor"

PARİS (AA)
23.09.2014 - 12:23 | Son Güncelleme:

Fransa Başbakanı Manuel Valls, Air France pilotlarının geçen haftadan bu yana devam eden grevinin şirkete zarar vereceğini söyledi.

Valls, bu sabah katıldığı bir radyo programında, grevin hala devam etmesinin mantıksız olduğunu belirterek bir an önce sonlandırılması için çağrıda bulundu.

"Grevin haklı bir nedeni yok. Üstelik Fransa halkı tarafından da anlaşılmamıştır. Grev hem Fransa'nın imajına zarar veriyor hem de şirket için büyük bir tehlike teşkil ediyor" ifadelerini kullanan Valls, pilotları Air France'ın önerilerini dinlemeye davet etti.

Ulusal hava yolu şirketi Air France yönetimi, dün greve neden olan Transavia projesinin askıya alındığını duyurmuş ve gözler pilotların üye olduğu sendikalara çevrilmişti.

En çok üyeyi bünyesinde bulunduran Ulusal Pilotlar Sendikası (SNLP) , Air France yönetiminin son teklifini yeterli bulmadığını belirterek "yeni önerinin sorunları çözmediğini ve pilotlara yeterli güvence vermediğini" açıklamıştı.

Pilotların üye olduğu üç sendika, Air France yönetiminin düşük maliyetli hava yolu şirketleriyle rekabet etme planı nedeniyle mağdur olacaklarını öne sürerek geçen hafta greve gitme kararı almıştı. Pazartesi günü başlayan grev, günlük 10-15 milyon Euro zarara yol açarken, Air France'ın Paris Borsası'ndaki hisseleri de değer kaybediyor.

Air France, kısa ve orta mesafeli uçuşlarda ucuz bilet satan hava yolu şirketleriyle rekabet etmek amacıyla bünyesinde faaliyet gösteren Transavia şirketine ağırlık vermek istiyordu. Yıllık ortalama 250 bin Euro maaş alan Air France pilotları ise işverenin daha ucuz iş gücünü tercih edeceğinden endişe duyuyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı