GeriAvrupa Fransa alarmda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa alarmda

Fransa alarmda

Fransa hükümeti, siber saldırılarla mücadele için yeni bir eylem planı hazırladı.

Fransa'da hükümet kamu ve özel sektörde siber güvenliğin sağlanması için yeni bir yol haritası belirledi.

Hükümetin siber güvenliğin iç ve dış tehditlere karşı güçlendirilmesi için alınacak önlemleri içeren eylem planı, bugün Başbakan Manuel Valls tarafından Paris'te düzenlenen bir toplantı ile kamuoyuna açıklandı.

Eylem planı, dünyada "hacker" olarak tanımlanan bilgisayar korsanlarına karşı alınacak önlemlerle, ülke bilişim güvenliğinin garanti altına alınması hedefleniyor.

Fransa alarmda

Valls, tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada, "gelecek dört yıl içinde bilişim alanında çok taraflı tehdidin daha da artıp, tahrip edici bir boyuta ulaşacağını" belirterek, "bu konuda somut ve tekili önlemlerin alınmasının mutlak gereklilik teşkil ettiğini" ifade etti.

Önümüzdeki yıllarda siber saldırı kapasitesinin artacağı ve bu saldırı tekniklerinin çoğalacağı gerçeği ile hazırlanan eylem planı kamu ve özel sektörün koruması için etkin tedbirler alınmasını ve bu amaçla gerekli teknik alt yapının hazırlanmasını öngörüyor.

Ulusal Bilgi Sistemleri Güvenlik Ajansı'nın kapasite ve kaynaklarının artırılmasını öngören plan, siber tehdit alanlarının belirlenmesi için uzman bir komitenin oluşturulmasını da hedefliyor.

Siber güvenliğinin sınır tanımadığını altı çizilen eylem planında, Fransa'nın siber güvenliğin korunması alanında uluslararası alanda etkin ve öncü bir rol oynaması öngörülüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle