GeriAvrupa Fransa, Abdül Kadir’e 6.5 milyon euro ödeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa, Abdül Kadir’e 6.5 milyon euro ödeyecek

Fransa, Abdül Kadir’e 6.5 milyon euro ödeyecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2004’te polis tarafından yakalandığı sırada şiddete uğrayan ve haftalarca süren koma halinin ardından yüzde 85 sakat kalan Abdül Kadir olayında Fransa’yı suçlu buldu. AİHM, Fransa’yı 6.5 milyon euro tazminat ödemeye mahkum etti.

LE Parisien gazetesinde yer alan haberde, Fransa’da büyük yankı uyandıran kararın, 15 Şubat’ta alındığı ve 15 Mayıs itibarıyla yürürlüğe girdiği belirtildi. Haberde, AİHM tarihinde görülmemiş bir oranda tazminata hükmedilen olayın 2004’te Paris yakınlarındaki Villeparisis-Mitry-le-Neuf banliyösünün tren istasyonunda meydana geldiği belirtildi. İstasyon görevlilerinin trenleri taşladığından şüphelendikleri 21 yaşındaki Abdül Kadir’i yakalayarak polise teslim ettiği kaydedildi. 

Polis tarafından gözaltına alınan Kadir’in bu sırada aldığı darbeler nedeniyle hastaneye kaldırıldığı, haftalar süren komadan çıktığında vücudunun yüzde 85’ini kullanamaz hale geldiği hatırlatıldı.
Fransa’da o dönemde büyük tepkilere neden olan ve polis şiddeti tartışmalarını alevlendiren olaydan sonra bilirkişi raporu hazırlanmış, olay yerinde yapılan tatbikat sonrası Meaux Mahkemesi takipsizlik kararı vermişti. Kadir’in avukatlarının temyiz başvurusu önce Paris Temyiz Mahkemesi, ardından da Fransız Yargıtayı tarafından reddedilmişti.

‘UTANÇ VERİCİ BİR MÜZAKERE YÜRÜTÜLDÜ’
Kadir’in avukatları, “Genel olarak AİHM tarafından bireysel başvurularda tazminat miktarlarının 100 bin euroyu geçmediğini, mağdurun 24 saat gözetimde tutulduğu evinde ve bir klinikte yaşamını sürdüren neredeyse tüm yetilerini kaybetmiş biri olarak görüldüğü ve AİHM’nin bunu göz önünde tutarak, rekor derecede yüksek bir tazminata karar verdiğini” açıkladı.
Avukat Alex Ursulet, Fransız hükümetinin tazminat pazarlığı yaptığını kaydederek, “Bu hukuki bir skandal. Hükümet tarafından insanlık dışı ve utanç verici bir müzakere yürütüldü” diye tepki gösterdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle