GeriAvrupa Frankfurt'ta katılım arttı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Frankfurt'ta katılım arttı

Frankfurt'ta katılım arttı

1 Kasım seçimleri için yurt dışında kurulan sandıklarda oy verme işlemi sona erdi. Hessen eyaletinde gümrükler dışında seçimlere katılım oranı yüzde 43'e ulaştı

1 Kasım'da yapılacak TBMM 26. Dönem Milletvekili Genel seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yurt dışında 54 ülkedeki 113 temsilcilikten biri olan Frankfurt'ta seçimlere katılım oranı arttı.

Pazar akşamı saat 21'de sona eren oylamada Frankfurt'ta kurulan sekiz sandıkta 140 bin 787 seçmenden 57 bin 179'unun oyunu kullandı.

Frankfurtta katılım arttıFrankfurt Başkonsolosluğu'na kayıtlı seçmenin gümrüklerle oy verenlerle birlikte 65 bine ulaşacağı kaydedildi.

Frankfurt'ta katılım oranı gümrükler dışında yüzde 43,7 olarak belirlendi. 7 Haziran seçimlerde oy veren seçmen sayısı 51 bin 204, katılım oranı da yüzde 40,6 olmuştu.

Oyunu kullanamayan yurt dışı seçmeni gümrük kapılarında kurulan sandıklarda, 1 Kasım Pazar günü saat 17.00'ye kadar oy verebilecek. Frankfurt Başkonsolosu Mustafa Çelik, siyasi partilerin oy verme sürecine tartışmasız, çözüm odaklı, çok iyi işbirliği ile katkıda bulunduklarını söyledi. Frankfurt'ta son oyu sandığa atan Abdülkadir Sürücü, barış, huzur ve ülkenin güzel yarınları için oyunu kullandığını belirtti.

'İçi para dolu çantalar bulundu' iddiası

AK Parti Frankfurt teşkilatı Başkanı Sedat Kıymet, başarılı, sistemli çalışarak seçmeni sandığa getirdiklerini söyledi. Kıymet sandıklarda diğer partilerle uyumlu şekilde çalıştıklarını, sandıkların korunması için HDP'ye böyle bir hakkı olmadığı halde kilit koymasını kabul ettiklerini söyledi. Muhalefet partiler CHP'li Dr Hayri Çiçekdağı ile MHP'li yönetici Mehmet Danışman ise, kontrol görevlilerinin oy vermeye gelen birden fazla kadının çantalarında destelerce para tespit ettikleri iddiasında bulundular. Ancak parti sözcüleri, paranın akibeti konusunda bilgiye sahip olmadıklarını da belirttiler. Son günde çantasında yüksek miktarda para tespit edilen bir seçmen de yetkililere işyerinde hasılatı bankaya aktaramadığı için yanında getirdiğini söyledi.