Federal mahkemeden kundakçı için ilginç karar

Hürriyet Haber
04.09.2014 - 10:07 | Son Güncelleme:

İsviçre’nin Aargau kantonunda yaşayan bir Türk vatandaşı kendi işlettiği fırını ateşe verdi. Üç yıl hapis cezası aldı. Hakkında sınır dışı kararı verildi. Ama Federal Mahkeme öyle bir karar verdi ki...

Olay Aralık 2008’de yaşandı. Aargau kantonunda 52 yaşındaki bir Türk vatandaşı, Lenzburg kentinde kendi işlettiği fırını sabah saatlerinde ateşe verdi. Binada oturan çok sayıda insanın yaşamını da tehlikeye atmış oldu. Bina sakinleri alevler binayı sarmadan kurtarıldı.
Türk vatandaşı, fırını kundakladığı suçlamalarını reddetti. Fırını ailesini tehdit eden hemşerilerinin yaktığını iddia etti. Lenzburg yerel mahkemesi, Türk vatandaşının yakın bir benzin istasyonundan aldığı 10 litre benzinle fırını ateşe verdiğini kanıtladı. Mahkeme sanığı üç yıl hapse mahkum etti.

12 YILDIR İSVİÇRE’DE
Aargau Göç ve Uyum Dairesi Türk vatandaşının daha cezaevinde yatarken, oturma iznini iptal ederek, sınır dışı edilmesine karar verdi. Aargau İdari Mahkemesi sınır dışı kararını onayladı. Ancak İsviçre Federal Mahkemesi kararı bozdu. Federal Mahkeme 12 yıldır İsviçre’de yaşayan ve bir İsviçreliyle evli iki çocuk babası Türk vatandaşının sınır dışı edilemeyeceğine karar verdi.

UZUN SÜRE VE AİLE
Federal Mahkeme, Türk vatandaşının uzun süredir İsviçre’de yaşadığı ve ailenin bölünemeyeceğini gerekçe gösterdi. Mahkeme ayrıca babanın sınır dışı edilmesi halinde ailenin sosyal yardıma bağımlılığının artacağını belirtti. Türk vatandaşının kundaklama suçundan sonra başka bir suç işlememiş olması da mahkemenin kararında önemli rol oynadı. ZÜRİH

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı