GeriAvrupa ‘Farklı sektörlere hizmet veriyoruz’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Farklı sektörlere hizmet veriyoruz’

‘Farklı sektörlere hizmet veriyoruz’

Türkiye’den gelip, Almanya’da yatırım yapan şirketlere danışmanlık yapıldığını belirten ATİAD Yönetim Kurulu Başkanı Azizi Sarıyer, farklı sektörlere hizmet verdiklerini açıkladı.

AVRUPA Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği’nin(ATİAD) Düsseldorf’ta düzenlediği Türk- Alman Ekonomi Günü sonunda düzenlenen basın toplantısında ATİAD yöneticileri önemli açıklamalarda bulundu.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan  ATİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Sarıyar, Almanya ve Türkiye deki potansiyelin tanıtılması gerektiğine vurgu yaparak; ”ATİAD için sosyal projeler önemli. Projelerimizin hayata geçirilmesinde bakanlıklarla çalışıyoruz. Türkiye'den gelip burada yatırım yapan şirketlerin danışmanlığını yapıyoruz. Farklı sektörlere hizmet veriyoruz. Sektörel ağırlık nerde diye sorulacak olursa bir ayrım yapamıyoruz. Amacımız, gençleri iş dünyasına kazandırmak.Başarılı olduğumuz projeleri gelecek yıllara farklı bir ortamda , farklı isimlerle devam ettirmek. Eğitime önem veriyoruz. Çıraklık eğitimi gibi konular başta olmak üzere, ATİAD ın ulaştığı genç insan sayısı yaklaşık 10 bin civarındadır” dedi.

TÜRK YATIRIMCI ALMANYA'DA ŞANSLI

Almanya'daki gençlere deneyimlerin sahipleri olarak, onlara yol yordam gösterebilmek, cesaret verebilmek  amacında olduklarını açıklayan ATİAD Yönetim Kurulu 2. Başkanı Müfit Tarhan ise şunları söyledi:
“Yaptığımız toplantılarda, gençlerimize yaratıcılık ve müteşembis cesareti vermeye çalışıyoruz. Kendi sektöründe başarılı işler yapmış insanların burada var olan ve devralınmayı bekleyen firmaların alınabilmesinin önünü açmak istiyoruz. Dünyanın hiç bir ülkesinde bir Türk yatırımcı için aynı lisanı konuştuğu işletmeci, işletme okumuş mühendislik eğitimi almış, aynı dili konuşan ve  yetişmiş bir kadroyu bulma şansı yok. Türk bir yatırımcının Almanya'da böyle bir şansı var. Biz bunu yönetmek ve kanalize etmek istiyoruz. Türk yatırımcıları kendi başlarına bir marka olup, hem bir pazara sahip  olurlar, hem de yaklaşık 60 ülkeye ihraç yapan ‘Made in Germany’ markasına sahip oluyorlar.”

ALMANYA SERT KURALLARA SAHİP

Rampayı çıkarken Türk, Alman ve dünyadaki tüm şirketlerin zorlandığına dikkat çeken Prae Legal Genel Müdür yardımcısı Rukiye Dırama, “Türk kökenli Alman firması olarak, dünyanın her yerinde ticaret yaparken bu rampada hukuki anlamda  problem yaşayan yatırımcılara yardımcı olmak istiyoruz. Hukuki anlamda işverenlerin yaşadığı en önemli sorun vergi ödemeleri. Almanya’nın Türkiye’ye göre daha sert kurallara sahip olduğunu görüyoruz” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle