Facebook'un başı belada!

Hürriyet Haber
28.12.2014 - 15:43 | Son Güncelleme:

Milyarlarca kullanıcı kitlesi olan Facebook, kullanıcılarının gizliliği ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemeye verildi.

Üyelerinin mesajlarını tarayarak kullanıcıların gizliliğini ihlal ettiğini iddia edilen Facebook mahkemeye verildi.

Kullanıcılarının gizliliğini iddia ettiği gerekçesiyle son dönemlerde sıkça gündeme gelen Facebook, benzer bir iddia yüzünden mahkemeye verildi.

ÜYELER ARASINDAKİ MESAJLAŞMALARI TARADI

1.35 milyar aktif kullancısı bulunan Facebook’un yasalara aykırı olarak üyeler arasındaki mesajlaşmaları taradığı ve bu sayede hangi üyeye hangi reklamı göstereceğine karar verdiği iddia ediliyor. Facebook kullanıcısı Matthew Campbell, konuyu mahkemey taşıdı ve sosyal medya sitesinin bu uygulamasından solayı üyelerine tazminat ödemesini talep etti.

Yaklaşık 2 senedir bu uygulamaya devam eden Facebook, bu sayede kullanıcılarının profilini çıkarıyor ve onlara ilgilerini çekecek reklamları sunarak bu alandaki gelirini arttırıyor.

YARGIÇ DAVA AÇILMASINA KARAR VERDİ

Bu iddianın mahkemeye taşınması üzerine Konuyla ilgili bir açıklama yapan ABD merkezli şirket, Facebook’un bu uygulama kapsamında kanunların dışında hareket etmediği belirtildi.Teknolojigündem'in haberine göre,şikayeti inceleyen Yargıç Phyllis Hamilton davanın açılmasına karar verdi. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde görülecek davanın Facebook aleyhinde bir kararla neticelenmesi durumunda şirketin tarihi bir tazminat ödemek zorunda kalabileceği düşünülüyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı