GeriAvrupa Evine dönebilmek için yardım istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Evine dönebilmek için yardım istedi

Evine dönebilmek için yardım istedi
refid:29890992-spot ilişkili resim dosyası

Kocamı bulmaya IŞİD kontrolündeki topraklara geldim ama şimdi eve dönmek istiyorum.

Bir IŞİD savaşçısının İngiltere vatandaşı eşi çocukları ile birlikte Manchester’daki evine dönebilmek için İngiliz yetkililerden yardım istedi.

Sunday Times gazetesinin ele geçirdiği bir video kaydında İngiliz yetkililere seslenen Shukee Begum isimli Bangladeş asıllı kadın “IŞİD’in İslami olmadığını” söyledi ve “Eve dönmek istiyorum” dedi.

Geçen yıl IŞİD’e katılan kocasına katılmak için çocukları ile birlikte Türkiye üzerinden Suriye’ye geçtiğini ve burada IŞİD kontrolündeki bölgelerde militanların çocuklarına İngilizce eğitimi verdiğini söyleyen Begum, ABD ordusu kaldıkları evi bombalayıp bazı IŞİD kumandanlarını öldürdüğünde canından bezdiğini ve eve dönmeye karar verdiğini belirtti.

Begum, oldukça kalitesiz bir telefon kamerası ile kaydedildiği anlaşılan videoda kocası Muftah el-Deen savaşmaya gittiğinde kaçıp çocukları ile birlikte Özgür Suriye Ordusu militanlarının temin ettiği bir adrese sığındığını söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili yaptıkları açıklamada “İngiltere vatandaşı bir kadının çocukları ile birlikte Türkiye’de ortadan kaybolduğundan haberdar olduklarını” söyledi. Bakanlık yetkilileri bu konuda Begüm’ün İngiltere’deki aile üyelerine polis ile birlikte gerekli desteği verdiklerini dile getirdi ve “Gerekli bütün bilgileri Türk yetkililerle paylaştık ve bu konuda onlarla birlikte çalışıyoruz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle