GeriAvrupa ‘Euro Bölgesi dışındaki belirsizlikler, ekonomiyi zayıflatıyor’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Euro Bölgesi dışındaki belirsizlikler, ekonomiyi zayıflatıyor’

‘Euro Bölgesi dışındaki belirsizlikler, ekonomiyi zayıflatıyor’

Almanya’da yayınlanan Handelsblatt gazetesine konuşan Avrupa Merkez Bankası Üyesi Olli Rehn, en son gelen verilerin Euro Bölgesi ekonomisinde zayıflamaya işaret ettiğini söyledi.

ABD ile Çin arasındaki ticaret çatışması gibi Euro Bölgesi dışındaki büyük belirsizliklerin bu zayıflamada etkili olduğunu belirten Rehn, bunun yanı sına Brexit konusundaki belirsizlik, Fransa’daki protesto gösterileri, İtalya yaşanan bütçe krizi ve Almanya’da sanayi üretiminde yavaşlamanın Euro Bölgesi ekonomisini zayıflattıklarını vurguladı.
Piyasa katılımcılarının gelecekteki faiz artırımları için beklentilerini 2020’ye öteledikleri hatırlatan Rehn, piyasadaki gelişmeler konusunda yorum yapmayacağını belirtmekle birlikte, “Para politikamız açık; faizlerin para politikası hedefine ulaşana kadar cari seviyede kalacağını söyledik” diye anımsattı.
Son dönemde yaşanan ücret artışlarının çekirdek enflasyona etkisinin olmadığını da vurgulayan Rehn, enflasyon içinde ekonomideki zayıf büyüme döneminin ne kadar süreceğini bekleyip görmek gerektiğini ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle