GeriAvrupa Etiyopyalı Ebtisam 'Yılın Kızı’ seçildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Etiyopyalı Ebtisam 'Yılın Kızı’ seçildi

Etiyopyalı Ebtisam 'Yılın Kızı’ seçildi

Microsoft İsveç’te, Bilgi Teknolojileri (BT) ‘Yılın Kızı’ ödülünü 21 yaşındaki Etiyopyalı öğrenci Ebtisam Mohammedsalih’e layık gördü.

MICROSOFT, dünyanın birçok ülkesinde verdiği Bilgi Teknolojileri Ödülleri’nin İsveç ayağında sürpriz bir isme ödül taktim etti. Microsoft ‘Yılın Kızı Ödülü’nü 21 yaşındaki Etiyopyalı öğrenci Ebtisam Mohammedsalih’e verdi. Açıklamada, Mohammedsalih’in eşitlik, çeşitlilik ve katılım konusundaki başarısına dikkat çekilirken, “Bilgisayar tabanlı bilişim sistemlerinin yazılım uygulamaları ve bilgisayar donanımının incelenmesi, tasarlanması, geliştirilmesi, yürütülmesi yönündeki azmiyle rol modeldir” denildi.

ÜLKEDEKİ 4. YILI
Microsoft internet sitesine açıklamada bulunan Ebtisam Mohammedsalih ise, ödülü kazanmaktan mutlu olduğunu söyledi. Başka bir ülkede doğan ve başka bir kültürden gelen bir kızın ödül alabileceğini kaydeden Mohammedsalih, İsveç’e 4 yıl önce okumak için Etiyopya’dan taşındığını kaydetti. Linne Üniversitesinde yazılım mühendisliği okuduğunu aktaran Mohammedsalih, “İsveç’e ilk geldiğimde, İsveççe dil eğitimi aldım. Sonra uluslararası bir lisede IB programı (Uluslararası Bakalorya) okudum. Üniversitede yazılım mühendisliğine kabul edilmem tesadüf oldu. Şimdi de üniversitede ikinci yılım” diye konuştu.

 

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle