GeriAvrupa Eski Katalan lider Puigdemont yeni parti kurdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski Katalan lider Puigdemont yeni parti kurdu

Eski Katalan lider Puigdemont yeni parti kurdu

Katalonya’nın tek taraflı bağımsızlığını ilan etmesinin birinci yılında sürgündeki eski Katalan lider Carles Puigdemont yeni bir parti kurduğunu duyurdu.

KATALAN bağımsız yanlıları, İspanya’daki bir dizi politikacının hapsedildiği Liedoners hapishanesinden birkaç kilometre uzaklıkta yer alan Katalan şehri Manresa’da bir araya geldi. Bir yıldır Belçika’da yaşayan Puigdemont, canlı yayınlanan konuşmasında Katalan bölgesindeki seçmenlere yeni parti kurduğunu açıkladı. Yaptığı konuşmada yeni partisine ‘Crida Nacional (National Call)’ adını verdiğini açıklayan Puigdemont, “Koşullar ne olursa olsun, bağımsızlık yolundan vazgeçmek yok. Bağımsızlık yolundan bir adım geriye atmayacağız. Bir yıl önce şartlar ve koşullar ne olursa olsun savaşa devam edeceğimize karar verdik. Daha iyi bir ülke, bir cumhuriyet kurmaya kararlıyız” dedi.

YURT DIŞINA KAÇMIŞTI
İspanya Anayasa Mahkemesinin yasa dışı olduğunu ilan etmesine rağmen 1 Ekim 2017’de Katalonya Özerk Yönetim Bölgesi’nde bağımsızlık referandumu düzenlenmişti. 27 Ekim’de de Katalonya Özerk Yönetimi Parlamentosu, referandum sonuçlarına dayanarak tek taraflı bağımsızlık ilan etmişti. Sonrasında Mariano Rajoy liderliğindeki İspanya hükümeti bölgesel yönetimi görevden almıştı. Birçok Katalan politikacı tutuklanmış ve Katalonya lideri Carles Puigdemont ve bazı bakanlar yurt dışına kaçmıştı.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle