GeriAvrupa En fazla İsveç, Türkiye dördüncü sırada
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En fazla İsveç, Türkiye dördüncü sırada

En fazla İsveç, Türkiye dördüncü sırada

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), ‘21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası’ dolayısıyla AB’deki ormanlık ve ağaçlık alanlara ilişkin son verilerini yayımladı.

EUROSTAT’ın verilerine göre AB ülkelerinin yüzde 43’ünün, yaklaşık 182 milyon hektar ormanlık ve ağaçlık alana sahip olduğu anlaşıldı. Tarım için kullanılan alanların oranı ise yüzde 41 olarak kayda geçti. AB ülkeleri arasında en fazla ormanlık alana sahip ülke İsveç (30.5 milyon hektar) olarak ön plana çıkarken, bu ülkeyi İspanya (27.6 milyon hektar) ve Finlandiya (23 milyon hektar) takip etti.

ALMANYA 11.4 MİLYON HEKTAR
Söz konusu ülkeler, AB’deki ormanlık ve ağaçlık alanın toplam yüzde 29.4’ünü oluşturdu. Rapordaki verilere göre, Türkiye 21.9 milyon hektar ormanlık ve ağaçlık alana sahip bulunuyor. Türkiye bu rakamla, 28 AB üyesiyle karşılaştırıldığında dördüncü sırada yer alarak, Fransa (17.6 milyon hektar), Norveç (14.1 milyon hektar), Almanya (11.4 milyon hektar), İtalya (11.1 milyon hektar) ve Polonya (9.4 milyon hektar) gibi birçok üye ülkeyi geride bıraktı.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle