GeriAvrupa "Düşünce özgürlüğü olmadan hiçbir özgürlük olamaz"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Düşünce özgürlüğü olmadan hiçbir özgürlük olamaz"

"Düşünce özgürlüğü olmadan hiçbir özgürlük olamaz"

Bu yıl “Sözün Özgürlüğü” ana temasıyla kapılarını açan Frankfurt Kitap Fuarı'nın sürpriz konuk yazarı Salman Rüşdi, sözün özgürlüğü olmadan diğer hiçbir özgürlüğün olamayacağını savundu.

Bugün kapılarını 67'nci kez açan Frankfurt Uluslararası Kitap Fuarı'nın bu yıl ki ana teması “Sözün Özgürlüğü”.

Edebiyatın, sanatın, karikatürün, yazar ve sanatçının sınırları var mıdır, sözcükler tamamen özgür müdür konularının ağırlıklı olarak tartışılacağı fuarın sürpriz konuğu ise yazar Salman Rüşdi.

Salman Rüşdi'nin açılış konuşmasında neler söyleyeceği merakla bekleniyordu. “Şeytan Ayetleri” adlı kitabından dolayı 1989'da Humeyni tarafından hakkında ölüm fetvası verilen Salman Rüşdi nedeniyle İran, fuarı boykot ederek katılmadı.

Yazar Salman Rüşdi, açılış konuşmasında kayıtsız şartsız sözün özgürlüğünü savundu ve “Düşünce özgürlüğü olmadan öteki özgürlüklerin hiçbiri olmaz” dedi.

SAVAŞÇI DEĞİLİZ

“Biz savaşçı değiliz ve silahlarımız da yok” diyen Salman Rüşdi, aslında sözün özgürlüğünü tartışma konusu yapmanın bile abes olduğunu vurguladı.

Sözün özgürlüğüyle en başta edebiyatın ve sanatın özgürlüğünü kasteden Salman Rüşdi, “Biz insanlar konuşan varlıklarız. Biz anlatıyoruz, bizi biz yapan da zaten bu” dedi.

Konuşma özgürlüğünün evrensel bir hak olduğunu vurgulayan Salman Rüşdi, bu özgürlüğün engellenmesinin sadece bir sansür olarak nitelenemeyeceğini, bunun insan doğasına bir saldırı olduğunu söyledi ve “Konuşma özgürlüğü teneffüs ettiğimiz hava gibi gayet doğal olarak algılanmalı” dedi.

Düşünce özgürlüğü olmadan hiçbir özgürlük olamazİTTİFAK

Salman Rüşdi, dini hoşgörüsüzlük ve şiddeti, Batı'da yayılan siyasi doğruluğu düşünce özgürlüğünün önündeki en büyük tehlike olarak niteledi.

Rüşdi, İngiltere'de bir üniversitede konuşma özgürlüğü üzerine davet edilen iki konuşmacının, öğrencilerin protestosu üzerine iptal edildiğini eleştirdi. Bu konuda Avrupa'da bazı sol kesimlerle radikal İslamcı ideologlar arasında tuhaf bir ittifak oluştuğunu belirten Salman Rüşdi, konuşma özgürlüğünün dini hoşgörüsüzlük ve siyasi doğruluğun kurbanı yapılamayacağını kaydetti.

Frankfurt Kitap Fuarı Genel Müdürü Jürgen Boos da İran'ın boykutuna gönderme yaparak, “Sözün özgürlüğü pazarlık yapılamaz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle