Duruşmada İsviçreli polis memurun ifadesi alındı

Hürriyet Haber
17.09.2014 - 11:21 | Son Güncelleme:

Almanya'da, 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesine ilişkin görülen Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında, cinayetlerde kullanılan “Ceska” marka silahın alımında aracı olduğu sanılan bir kişinin ifadesini alan İsviçreli polis memuru dinlenildi.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülen davanın 138. duruşmasında 10 cinayetin 9'unda kullanılan "Ceska" marka silahın NSU üyelerinin eline nasıl geçtiği sorusuna yanıt arandı.

Duruşmada, Alman yetkililerin isteği üzerine İsviçre'de yaşayan ve olaylarda kullanılan silahın satın alınmasında aracı olduğu sanılan kişinin 2007 ve 2008 yıllarında ifadesini alan polis memuru, söz konusu kişinin ifadesinden fazla bilgi elde edemediğini belirtti.

Bu kişinin Ceska marka silahı daha önce görmediğini söylediğini bildiren polis memuru, silah satın alma belgesini kaybettiğini ve silahın kendi ismiyle alınmış olabileceğini ileri sürdüğünü kaydetti.

Polis memuru, zanlının ifadesini inandırıcı bulmadığı için tutanağa yazılmaması kaydıyla daha sonra gerçekleri söyleyip söylemediğini sorduğunu, zanlının cevap vermediğini bildirdi.

İsviçreli polis memuru, zanlının ifadesi alınmasıyla ilgili daha fazla ayrıntıyı hatırlamadığını söyledi. Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Manfred Götzl, tutanaktan alıntılar yaptı.

Davanın baş sanığı Beate Zschaepe ve ve terör örgütünü desteklemekle suçlanan Ralf Wohlleben'in de avukatları Götzl'i eleştirerek tutanaktan sadece tanığın hatırlamasına yardımcı olmak için alıntı yapılabileceği yönünde itirazda bulundu. Avukatlar, Götzel'in ise uzun bölümler okuduğuna dikkat çekti.

Mahkeme heyeti ise avukatların bu itirazını reddetti.

Öte yandan Mannheim kentinde avukatlık yapan Marc Jüdt'ün, Zschaepe'yi cezaevinde ziyaret ettiği bildirildi.

Jüdt, Zschaepe ile yaptığı görüşmenin içeriği konusunda bir açıklama yapmak istemediğini ifade etti. Zschaepe, daha önce avukatlarına güven duymadığından dolayı değiştirilmesini istemiş ancak mahkeme heyeti sanığın bu talebini reddetmişti.

Almanya'da, 2000-2007 yıllarında 8'i Türk 10 kişiyi öldürdüğü, çok sayıda soygun gerçekleştirdiği ve bombalı saldırılar yaptığı ileri sürülen NSU terör örgütünün varlığı ve cinayetlerdeki rolü ancak 2011 yılı sonunda ortaya çıkarılabilmişti.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 2011 Kasım ayında bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü. NSU'nun hayattaki tek üyesi Beate Zschaepe, Münih'te 2013 Mayıs ayından bu yana devam eden davada susma hakkını kullanıyor.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülen davada, baş sanık Zschaepe'nin yanı sıra terör örgütünü desteklemek suçlamasıyla Carsten S, Ralf Wohlleben, Andre E. ve Holger G. yargılanıyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı