GeriAvrupa Dünyayı buluşturan etkinlikler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyayı buluşturan etkinlikler

Dünyayı buluşturan etkinlikler
refid:29653665 ilişkili resim dosyası

Almanya’nın Freiburg kentinde bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Tamburi Mundi, yani Uluslararası Kasnak Vurmalı Çalgılar Fetstivali’nde daha önceki yıllarda da olduğu gibi bu hafta sonu itibariyle yine farklı dilden, farklı dinden, farklı kültürden ve farklı uluslardan sanatçılar sahne alacak.

Bu etkinliklerde farklı dilden, farklı kültürden, farklı dinden ve farklı uluslardan insanlar bir araya gelecek, hep birlikte hem eğlenecek, hem de birbirlerini daha yakından tanıma imkanı bulacak.

1 Ağustos Cumartesi günü saat 15.00’te Freiburg kent merkezindeki Augustiner Meydanı’ndan Stühlinger Kirch Meydanı’na kadar devam edecek Tamburi Mundi yürüyüşü ile açılışı yapılacak bu etkinlikler tam bir hafta sürecek.

Festivalle ilgili bildiride, “Bu etkinliklerde bendirden tefe, darbukadan davula çeşitli ülkelerden kasnak vurmalılar, farklı klasik, caz ve dünya müziği enstrümanları ile buluşarak yeni sentezler oluşturulacak” deniliyor.

Evet, bu festival boyunca yalnız farklı enstrümanlar değil, insanlar ve sanatçılar da buluşup, bütünleşecek.

* * *

İşte bu etkinliklerin Sanat Yönetmeni Murat Coşkun isimli Türk kökenli bir sanatçı.
Murat Coşkun, bir perküsyon sanatçısıdır.

Dünyanın çeşitli kesimlerinde yıllardır etnik müziğin yanı sıra klasik müzik, barok ve rönesans müziği, caz ve perküsyon gibi farklı tarzlarda konserler vermektedir.
Yani bir yerde Batı ve Doğu arasında kültür köprüsü oluşturmaktadır.

Uluslararası katıldığı birçok yarışmada ödüller alan, Finger Dance (Parmak Dansı) adı altında dünyanın çeşitli kesimlerinde konserler veren Murat Coşkun, aynı zamanda Mannheim Pop Müzik Akademisi Dünya Müziği Kürsüsü’nde öğretim görevlisi olacak da çalışmaktadır.

Yani ders verip, geleceğin sanatçılarına yol göstermektedir.

Freiburg’daki etkinliklerin ilk akşamında İsrail ve İranlı sanatçılar da sahne alacak.

Onlar aynı sahnede hep birlikte barış türküleri söyleyecek, hep birlikte barış müziği yapacaklar.

3 Ağustos Salı akşamı Suat Borazan (darbuka), Mohsen Taherzadeh (tef), Murat Coşkun (perküsyon) ve Mehmet Ungan (ney, ud, vokal) sürpriz sanatçılarla birlikte Anatolian Durms (Anadolu Vurmalı Çalgıları) konserini verecekler.

Kendi söylemleriyle, “Seyircileri Karadeniz kıyılarından Akdeniz’e, İstanbul’dan İran sınırına, tenha tepeliklerden dağlardaki uçurumlara Anadolu’yu karış karış gezdirecekler...”
Birliktelik sergileyecekler.

Berlin’de Makkabiade

Almanya’nın başkenti Berlin’de ise yarın akşam bir ilk yaşanacak.

Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un himayesinde düzenlenecek Avrupa Maccabi Oyunları yarın akşam start alacak.

Dünyanın çeşitli kesimlerinden Yahudi kökenli sporcuların katılacağı bu etkinliğe Almanlar ilk kez ev sahipliği yapacak.

Hem de 1936 yılında Berlin’de düzenlenen Yaz Olimpiyatları’nda Nazilerin Yahudi kökenli sporcuların yarışmalara katılmalarına izin vermediği Olympia Stadyumu’nda.

Stadyum yakınlarındaki Waldbühne’de düzenlenecek açılış töreni konuşmasını Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck yapacak.

Böylece ilk kez 1932 yılında Filistin’de düzenlenen Maccabi Oyunları (Makkabiade), Almanya’nın Nasyonal Sosyalistlerden kurtuluşundan 70, Federal Almanya Cumhuriyeti ile İsrail arasında diplomatik ilişkilerin başlatılmasından 50 yılında Almanya’da gerçekleşecek.

28 Temmuz - 4 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Avrupa Maccabi Oyunları’na 36 ülkeden 2 bin 300’ün üzerinde Yahudi kökenli sporcu katılacak.
Maccabi Almanya tarafından hazırlanan broşüre bakıyorum.
İngiltere’den 249, Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) 211, Rusya’dan 157 sporcu katılıyor.
Türkiye 139 sporcu ile 4’üncü sırada.

Başbakan Angela Merkel, “Almanya kadınlı erkekli atletlere dünyaya açık, dost bir ev sahibi olacaktır” diye yazmış broşürdeki önsözünde.
Almanya’dan beklenen de budur zaten.

Öyle de olmalıdır.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle