GeriAvrupa Dünyanın ilk akıllı telefonu Simon 20 yaşında!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyanın ilk akıllı telefonu Simon 20 yaşında!

Dünyanın ilk akıllı telefonu Simon 20 yaşında!
refid:27020756 ilişkili resim dosyası

Dünyanın ilk akıllı telefonu olarak kabul edilen IBM Simon’ın piyasaya çıkışının 20. Yıldönümü’nün İngiltere’nin başkenti Londra’daki Bilim Müzesi’nde düzenlenecek özel bir sergi ile kutlanacağı açıklandı.

Yetkililer Ekim ayında halka açılacak olan sergide ilk akıllı telefon Simon’ın yanı sıra son 200 yılda kullanılan iletişim teknolojllerinden bir çok başka ilginç örneğe de yer verileceğini belirtti.

Serginin küratörü Charlotte Connelly BBC’ye yaptığı açıklamada 16 Ağustos 1994’te piyasaya çıkan IBM şirketine ait Simon model telefonların bir akıllı telefonun tüm temel özelliklerine sahip olduğunu söyledi ve “ Elbette Simon’a o zaman akıllı telefon denmiyordu. Ancak bu telefonu kullananlar hem telefonla konuşuyor hem de elektronik ajandalarına erişebiliyor, email gönderebiliyor, mesaj yazabiliyor ve not alabiliyordu” dedi.

500 gr ağırlığındaki IBM Simon’ın iPhone 4’ünküne benzer boyutlarda yeşil bir LSD ekranı olduğunu belirten Connelly “ Gri bir blok gibi görünüyor ama aslında o kadar da büyük değil. Aslında hiç de kötü bir tasarım sayılmaz” dedi.

Yazılım içeren ilk cep telefonu olan ve ABD’de 15 Eyalette tam 50 bin adet satan IBM Simon’ın şarj ömrünün dört saat olduğu belirtildi.

Conelly 899 dolardan piyasaya sürülen ve faks makinesine de bağlanabilen cihazın o günlerde mobil internet teknolojisi olmadığı için büyük bir başarı sağlayamadığını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle