GeriAvrupa Dünyanın gözü yüzyılın davasında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyanın gözü yüzyılın davasında

Dünyanın gözü yüzyılın davasında

Bugün dünyanın gözü Münih’teki NSU davasına çevrildi. Dünya kamuoyu, 8’i Türkiye kökenli 10 kişiyi öldürmekle, iki bombalı saldırıda 25 kişiyi yaralamakla ve 15 banka soygunuyla suçlanan ırkçı terör örgütünü elebaşılarından Beate Zschaepe’nin alacağı cezayı merak ediyor. Karara dakikalar kaldı.

ALMANYA’da beş yılı aşkın süren ve bugün 438’inci duruşması yapılan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) adlı neonazi terör örgütü davasında karar okunacak. Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde duruşmayı yürüten baş yargıç Manfred Götzl bugün Almanya saati ile 09.30’da beş sanık hakkında mahkemenin verdiği kararı okuyacak. Mahkeme önünde çok yoğun güvenlik önlemleri alındı. Davayı izlemek için tüm dünyadan basın mensupları Münih’e gitti. Duruşmayı, beş yıl önce akredite olan 50 basın mensubu, mahkeme salonunda izleyecek. Ayrıca ilgi çok yüksek olduğu için bir basın odası düzenlendi. 70 akredite basın mensubu daha bu özel salonda sesli konferans aracılığıyla duruşmayı takip edecek.

ÇOK YOĞUN İLGİ VAR
Davayı salonda izlemek için toplam 101 sandalye bulunuyor. Bunun 50’si basın mensuplarına, diğer 51’i ise halktan izleyicilere ayrıldı. Duruşmaya çok yüksek izleyici ilgisi olduğu için mahkeme kapısı önünde sabah saat 05.00’ten itibaren sıraya girilmesine izin verildi. En ön sırada olan 51 izleyici içeri girebilecek. Akredite basın mensupları kimlik ve güvenlik kontrolünden geçtikten sonra salonda yerlerini alacak. Salondan kısaca bile olsa dışarı çıkan bir basın mensubunun yerine hemen sırada bekleyen diğer bir basın mensubu içeri alınacak. İzleyicilerin kimlikleri fotokopi çekilerek, güvenlik tarafından araştırılacak. Kimliğinin fotokopisi çekilmesine itiraz eden ve şüpheli olan kişiler içeri alınmayacak.
Mahkeme avukatları ve müdahil davacı kurban aileleri de kimlik ve güvenlik kontrolünden geçmek zorunda. Kontrole itiraz edenler içeri alınmayacak.

TÜRKİYE’DEN KİMLER GELİYOR
Karar gününde Türkiye’nin bu mahkemeyi nasıl izleyeceği sorusu da en çok merak edilen konular arasındaydı. Alman medyası davanın Türkiye’de ne kadar ilgi gördüğü sorusunu hep gündeme getirdi. Duruşmayı Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, AK Parti milletvekili Mustafa Yeneroğlu izleyecek.
Bu arada bir grup neonazi de duruşmayı izlemek için sıraya girdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle