GeriAvrupa Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Karadaği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Karadaği

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği, her 10 yılda bir, Müslüman ülkeler arasında savaşlar çıkarıldığını, İslam devletlerinin, savaşlar nedeniyle petrolden elde ettikleri gelirin neredeyse tümünü, silah satan ülkelere verdiğini belirtti.

Karadaği, İslam dünyasının ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu ifade ederek, "Terörizm, fakirlik ve mezhepsel ayrılıklar, İslam dünyasında büyük parçalanmalara neden oldu" dedi.

Son birkaç yüzyıldır İslam dininin takipçileri arasında "cahillik" ve "anlayışsızlığın" hakim olmaya başladığını savunan Karadaği, "Ümmetine oku emri verilen bir dinin mensupları, okumama durumuna düşmüştür. Ne yazık ki Müslümanların yaklaşık yüzde 50'si bilinçsiz" diye konuştu.

Diğer nedenler üzerinde de duran Karadaği, özellikle İslam dünyası üzerinde oynanan oyunlara dikkati çekerek şunları söyledi:

"Her 10 yılda bir Müslüman ülkeler arasında savaşlar çıkarılıyor. Müslüman devletler, savaşlar nedeniyle petrolden elde ettikleri gelirin neredeyse tümünü, silah satan ülkelere veriyor. İslam ülkelerinin ürettiği petrolün toplamı günlük 30 milyon varil civarında. Ancak bu üretimden kazanılan petrol paraları, milli kalkınma yerine tamamen silah almaya harcanıyor."

"Filistin halkına yardım eli uzatılmalı"

Gazze'deki İsrail saldırılarını da değerlendiren Karadaği, tüm Müslüman ülkelerin, Filistin halkına yardım elini uzatması gerektiğini dile getirerek, "İsrail, Filistin topraklarını işgal etmiştir. Kudüs ve Gazze tamamen işgal altındadır. Birlemiş Milletleri'n tespitine göre İsrail, 1967 öncesi sınırlarına dönmelidir" görüşünü bildirdi.

Karadaği, Gazze'de büyük ve zorlu bir mücadele veren Hamas hareketinin yalnız bırakılmamasının önemine işaret ederek şöyle devam etti:

"Hiçbir Arap ordusu, Hamas gibi küçük ve dar bir alanda İsrail ordusuna karşı mücadele vermemiştir. Bence Hamas'ın, tek amacı Filistin davasıdır. Hiçbir Müslüman ülkesine zararı da yok. Siyaseti çok ılımlıdır. Bu yüzden İslam ülkeleri, Hamas'a destek olmalıdır."

"IŞİD büyük hata yaptı"

Ali Karadaği, Irak'taki son gelişmelere ilişkin ise IŞİD'in, Kürtler'e saldırarak büyük bir hata yaptığını söyledi. Kürtlerin, daha önce savunma pozisyonunda olduklarını, kimseye saldırmayacaklarını duyurduğunu hatırlatan Karadaği, "Ancak IŞİD, buna rağmen Kürtleri hedefleyen saldırılara başladı. Kürtler, Irak anayasasında sorunlu olarak tanımlanan bölgeleri elinde bulunduruyor. IŞİD'in, bu bölgelere yaptığı saldırılar yanlış olmuştur" şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle