Dövizle askerlik 6 bin euro oluyor

Bülent SARIOĞLU/ANKARA
28.06.2013 - 10:34 | Son Güncelleme:

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, geçen hafta Yurtdışı Türkler Dayanışma Kurulu toplantısından sonra verdiği talimat üzerine dövizli askerlik bedelinin 10 bin Euro’dan 6 bin Euro’ya düşürülmesine ilişkin çalışma tamamlandı.

BAŞBAKAN Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın, dövizli askerlikle ilgili çalışmayı Başbakanlığa sunduğu bildirildi. Erdoğan, geçen hafta Ankara’daki toplantıya katılan kurul üyelerinin konuya ilişkin görüşlerini almıştı. Kurul üyeleri, bedelin 5 bin ile 6 bin 500 arasında olmasını önermişlerdi. Bunun üzerine Bozdağ, Milli Savunma Bakanlığı’nın da görüşünü alarak bir öneri hazırladı. Bozdağ’ın dövizli askerlik için ödenecek parayı 6 bin euro olarak önerdiği bildirildi.

İLK BAKANLAR KURULU’NDA GÖRÜŞÜLECEK
Dövizli askerlik daha önce 5 bin 120 euro iken Aralık 2011’de yapılan kanun değişikliğiyle 10 bin euroya çıkarılmış, ancak 21 günlük temel askerlik eğitimi kaldırılmıştı. 2011’de çıkarılan kanunda, Bakanlar Kurulu’na “miktarı yarıya kadar azaltma” yetkisi tanındığı için bu konuda yeni bir yasa değişikliğine gerek duyulmuyor. İlk Bakanlar Kurulu toplantısında indirim kararının alınarak yürürlüğe girmesi bekleniyor. Karar çıkarıldığında, halen yurtdışında en az 3 yıl çalışanların yararlandığı dövizli askerlik sistemindeki mevcut şartlarda değişiklik olmayacak, sadece bedel değiştirilecek.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı