GeriAvrupa Dört Air France çalışanı tutuklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dört Air France çalışanı tutuklandı

Dört Air France çalışanı tutuklandı

Air France'daki işten çıkarmaları protesto eden çalışanlar şirket yöneticilerinin düzenlediği basın toplantısını basarak şirket yöneticilerine saldırmışlardı. Saldırılarda yer aldığı belirlenen dört Air France çalışanı tutuklandı.

Fransız ulusal havayolu şirketi Air France'daki işten çıkarmaları protesto eyleminde şirket yöneticilerine fiziksel şiddet uyguladığı belirlenen dört kişi tutuklandı.

Bobigny Bölge Savcısı'nın yaptığı açıklamaya göre, tutuklanan dört kişi şirketin kargo bölümünde çalışıyor.

Air France'ın 2 bin 900 kişiyi işten çıkarma kararının ardından yüzü aşkın şirket çalışanı geçtiğimiz pazartesi günü, Charles de Gaulle Havaalanı'ndaki Air France'ın merkez binasında yapılan toplantıyı basmıştı.

Eylemciler, iki yöneticiyi darp ederek elbiselerini yırtmıştı. Daha sonra eylemciler hakkında polise en az 10 ayrı şikayette bulunulmuştu.

Şirketin yaptığı soruşturmada da şiddete karışan 10'u aşkın şirket çalışanı tespit edildiği bildirilmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Fransa Başbakanı Manuel Valls, Fransız ulusal havayolu şirketi Air France'daki işten çıkarmaları protesto edenlerin yöneticilere uyguladığı fiziksel şiddetin kabul edilemez olduğunu dile getirmişti.

Eylemcilerin pazartesi günkü saldırısında, Air France Yönetim Kurulu Başkanı Frederic Gagey ile eylemde gömleği parçalanan İnsan Kaynakları Müdürü Xavier Broseta ile yöneticilerden Pierre Plissonier binayı terk etmek zorunda kalmıştı.

Air France'ın planına göre şirket, 2016-2017 yıllarında 300 pilot, 700 kabin görevlisi ile yaklaşık bin 900 yer görevlisinin işine son verecek. Air France ayrıca zarar eden bazı uçuş destinasyonlarını da kapatacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle