GeriAvrupa DİTİB mülteci çocukların yüzünü güdürdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DİTİB mülteci çocukların yüzünü güdürdü

DİTİB mülteci çocukların yüzünü güdürdü
refid:27818004 ilişkili resim dosyası

Almanya'nın Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nde (DİTİB) mülteci ailelerin çocukları, hazırladıkları sirk ve tiyatro gösterisi sundular.

Yaşadıkları yerlerde devam eden savaşlardan ve çatışmalardan aileleriyle kaçarak mülteci konumuna düşen çocukların DİTİB ve Kuzey Vestfalya Eyaleti Gençlik Daireleri ÜstKurulu “Landschaftsverband Rheinland” tarafından düzenlenen etkinlikle yüzleri biraz da olsa güldü. Profesyonel eğitmenler tarafından eğitilen çocuklara sundukları kabare, müzik dinletisi, merdiven tırmanış, denge, palyaço, top çevirme gibi çeşitli gösteriler izleyicilerden büyük ilgi gördü.

DİTİB mülteci çocukların yüzünü güdürdü


Kosovalı ailelerin çoğunlukta olduğu etkinliğin sonunda konuşan DİTİB Kadın, Aile, Gençlik ve Sosyal Hizmetler Müdüresi Ayten Kılıçaslan şunları söyledi:
“Bugün burada Ağustos 2014’den bu yana süren bir projeyi tamamlamış olduk. Bu proje kapsamında özellikle Köln'ün Ehrenfeld semti ve çevresinde yaşayan çocuklara yönelik sirk ve tiyatro çalışması yaptık. Maksadımız çocuklarımızın gündelik hayattan biraz sıyrılarak kendilerine güvenlerini tazelemeleri, daha güçlü kişiliğe sahip olmaları için çeşitli metodlar denenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bugün burada yer alan gösterimize Kosovalılar başta olmak üzere özellikle sığınmacı çocuklar ve aileleri katıldılar. Çünkü bizim amacımız aynı zamanda sığınmacı olan, burada zor şartlar altında yaşayan insanların gündelik hayattan biraz daha uzaklaştırarak onları daha mutlu edebilmek.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle