GeriAvrupa Diplomatik kriz Almanya'yı karıştırdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diplomatik kriz Almanya'yı karıştırdı

Diplomatik kriz Almanya'yı karıştırdı

Alman NDR televizyon kanalının Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında hazırladığı mizah ve eleştiri içerikli video klip Almanya’yı da karıştırdı. NDR video klibi ikinci kez ve Türkçe altyazılı yayınladı. Türkiye’nin tepkisinden sonra video klip YouTube’de izleme rekoru kırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirildiği Extra 3 adlı kliple, Türkiye ile Almanya arasında diplomatik krize yol açan NDR, klibi çarşamba akşamı bir daha yayınladı.

“Yumuşamadan yanayız, ateşin üzerine körükle gitmek istemiyoruz” diyen NDR, klipte bu kez Türkçe alt yazı da kullandı. Klibi 880 bin kişi izledi. Alman medyası, hükümeti ve Dışişleri Bakanlığı’nı, Türkiye’nin Alman Büyükelçiyi Dışişleri’ne çağırmasına karşı uzun süre sessiz kalmakla eleştiriyor. Merkel hükümetini, mülteci politikasında Türkiye’ye bağımlı olduğu için sesini çıkaramamakla suçluyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Türkiye ile mülteci politikasında işbirliği nedeniyle hükümetin uzun süre sessiz kaldığı eleştirilerini reddetti. Steinmeier hem Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann’ın, hem müsteşar Markus Ederer’in Almanya’nın tavrını Türkiye’ye ilettiğini söyledi. Steinmeier, “Biz AB’nin bir partner ülkesinden bizim Avrupa değerlerimizi paylaşmasını bekleriz” dedi.

TIKLAMA REKORU

NDR’de 17 Mart’ta yayınlanan Extra 3’ün Türkiye’nin Alman Büyükelçiyi çağı- rıp nota vermesi üzerine sosyal medyada çığ gibi yayıldığı belirtildi.

Başlangıçta tıklama sayısı 10 binlerde seyreden video klibin Türkiye’nin notası üzerine bir anda 500 bine çıktığı ve şimdi Youtube’de 4.5 milyonu milyonu aştığı kaydedildi. Türkçe altyazılı video klibi ise 360 bin kişi tıkladı.

 

 

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle