GeriAvrupa Dayanışma vergisi için bakanlıktan ses yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dayanışma vergisi için bakanlıktan ses yok

Dayanışma vergisi için bakanlıktan ses yok

Avrupa, yoğun mülteci akını ve maliyetin nasıl altından kalkılacağı üzerine yollar arıyor.

Süddeutsche gazetesinin haberine göre AB ülkeleri mali yükü karşılamak için AB bütçesine ek kaynaklar arıyor. Bunun başında ise bir nevi mültecilerle dayanışma vergisi düşüncesi geliyor. Buna göre AB, akaryakıt ve katma değer vergisine mültecilerle dayanışma vergisi ekleyecek. Buradan elde edilen ek gelir doğrudan AB bütçesine akacak. Bu paralar İspanya, İtalya, Bulgaristan, Yunanistan gibi ülkelerin dış sınırlarını daha iyi koruması için kullanılacak. Bir bölümü ise mültecilerin bakımına ayrılacak.

MERKEL YALANLADI

Haberi, Alman Maliye Bakanlığı ne yalanladı ne de doğruladı. Ancak Başbakan Angela Merkel’den gazetenin haberine yalanlama geldi. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, “Almanya, ne vergi zammı ne de AB vergisi getirmeyi istiyor” dedi.

RESTLEŞME SÜRÜYOR

Perşembe günü AB hükümet ve devlet başkanları Brüksel’de sonbahar zirvesinde bir araya gelecek. Zirvenin gündemi mülteci krizi. Almanya’da hükümet ortakları arasında mülteci politikasındaki restleşme ise sürüyor. Başbakan Merkel’in mültecilere sınırları açık tutma politikasını günlerdir eleştirmeye devam eden CSU Genel Başkanı Seehofer, Merkel’i hukuk devletini kayıtsız şartsız teslim etmekle suçladı. Seehofer, mülteci akınının sınırlanması talebini yineledi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle