GeriAvrupa Danimarka’da peçe takan kadına ceza
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Danimarka’da peçe takan kadına ceza

Danimarka’da peçe takan kadına ceza

Danimarka’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren ‘Örtünme Yasası’ kapsamında kamusal alanda yasaklanan burka ve peçe için ilk ihlal cezası verildi.

DANİMARKA medyasında yer alan haberlere göre, Kuzey Sjaelland’da bulunan Hörsholm kentindeki bir alışveriş merkezinde, peçeli bir kadın ile bir başka kadın arasında kavga çıktı. 

Kavgadan dolayı her iki kadına 3’er bin kron ceza kesilirken, peçeli kadına ayrıca örtünme yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle bin kron ceza kesildi. Kuzey Sjaelland Polis Sözcüsü David Borchersen, peçeli kadının 28 yaşında ve Danimarka vatandaşı olduğunu ve kamusal alanda peçe yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle bin kron para cezası uygulanacağını söyledi.
Kopenhag Üniversitesi tarafından 2010’da yapılan bir araştırmaya göre, Danimarka’da 150 ila 200 kadının peçe taktığı, sadece 3 kadının burka giydiği tespit edilmişti. Danimarka’da 5.7 milyon olan nüfusun yaklaşık yüzde 7’sini Müslümanlar oluşturuyor.

TEKRARI HALİNDE CEZA ARTACAK
Danimarka’da geçen hafta yürürlüğe giren ‘Örtünme Yasası’na göre kamusal alanda burka ve peçenin yanı sıra kar maskesi ile yüzü kapatmak yasaklandı. Yasağı ihlal eden kişilerin ilk defada bin kron, ikinci defada 2 bin kron, üçüncü defada 5 bin kron para cezasına çarptırılması öngörülüyor. Yasağı dört defadan fazla ihlal edenlere ise her yeni ihlalde 10 bin kron ceza kesilecek.
Avrupa genelinde bin 500’den fazla peçe cezası ödeyen Cezayirli iş adamı Rachid Nekkaz, Danimarka’daki cezaları da ödeyeceğini duyurmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle