GeriAvrupa Daha yapacak çok işimiz var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Daha yapacak çok işimiz var

Daha yapacak çok işimiz var
refid:27691379 ilişkili resim dosyası

Türk isimli gençler Almanya’da meslek eğitimi için işyeri bulmakta zorlanıyor mu? Türk ismi işyeri bulmak için nasıl bir engel teşkil ediyor?

BAŞBAKAN Angela Mer­kel, Uyum Zirvesi öncesi Bakan Ay­dan Özoğuz’la birlikte BVG adlı meslek eğitim merkezini gezdi. Baş­bakan Merkel, eğitim merkezine gelmeden önce gazeteciler olarak burada meslek öğrenen gençlerle konuşma fırsatı bul­duk. Büyük çoğunluğu göçmen kökenli... Türk gençleri de var. Uyum Zirvesi’nin ana konusu, göç­men kökenli gençlerin mes­lek eğitimi...

Araştırmalara göre Türk ya da Arap isimli gençler aynı not ve okul başarısına rağmen, meslek yeri bulmakta, Alman isimli gençlerle aynı şansa sahip değiller. İşyerleri, Alman isimli gençleri öncelikle tercih ediyor. Onları ön görüşmeye çağırıyor.

Daha yapacak çok işimiz var


300 BAŞVURU YAZDIM

Gazetecilerin gençlere ilk sorusu bu yönde. “İsminden dolayı meslek işyeri bul­makta zorlandın mı?” Tren rayları yapımı bölümünde meslek eğitimi gören Fatih Özkan anlatıyor:

“Meslek eğitim yeri bulmakta zorlandım. Ama ismimden dolayı mı bile­mem. İki yıl boyunca üç kla­sör dolusu başvuru yazdım. Her klasörde 80, 90 başvuru var. Hepsinden olumsuz ya­nıt aldım. Bazı işyerleri cevap bile vermedi.”

Fatih Özkan’a okul ve not durumunu soruyorum. “Orta­okul mezunuyum. Not ortala­mam 2” diyor. Daha önce bir mesleğe başlamış. Ancak bu mesleğin kendine göre olma­dığını görüp bırakmış. “Belki mesleği yarıda bıraktığım için ret cevabı almış olabi­lirim. Ama ismim ve köke­nimden dolayı dezavantajlı olduğu hissini taşıyorum” diyor. Fatih Özkan 26 yaşında. Meslek şansı bulduğu için çok mutlu. Hedefi, ustabaşı olup burada eğitim vermek.

CEVAP VERMEDİLER

Torna bölümünde meslek eğitimi yapan Samet Atik, Ömer Faruk Çay ve Sefa Aygündüz’le konuşuyorum. Sefa da önce bir başka mesleğe başlamış. “Baktım bana göre değil, tornacılığa başladım” diyor. Za­man kaybı. Samet Atik, “Birçok işyerine başvur­dum. Sonuç alamadım. BVG olumlu cevap verdi. Burada başladım” diyor. Ömer, lise mezunu ama tornacılık öğreniyor. O da başvurduğu işyerlerinden olumsuz cevap almış.

ELDİVENİ DENEDİ

Yanında Uyum Bakanı Aydan Özoğuz’la atölyeye giren Başbakan Merkel, gençlerin elini sıkıyor. Hepsinden mesleği hakkında bilgi alıyor. “Memnun musun?” diye soruyor. Anlatılanları dikkatle dinliyor. Bir ara, dışarıda buz gibi bir havada ray döşemede çalışan bir öğrencinin yanına gidip, elindeki eldivenin yeter­li sıcak olup olmadığını soru­yor. Hatta eldiveni alıp kendi eline giyerek deniyor. Fatih Özkan, “Başbakan Merkel’in doğrudan bizim yanımıza gelip bizimle ilgilenmesi beni çok etkiledi” diyor.

YOLUMUZ VAR

Meslek eğitim yeri yetkilile­riyle de görüşen Başbakan Merkel ve Bakan Özoğuz son olarak tekrar kameraların karşısına geçerek, izlenimle­rini anlattı. Merkel özetle şu mesajı verdi:
“Almanya’nın kalifiye işgücü açığı var. Burda yaşa­yan her gence meslek eğitim şansı vermeliyiz. Burda daha almamız gereken yol var. 15-16 yaşındaki genç­ler meslek seçiminde zorlanıyor. Gençleri doğru mesleğe yön­lendirecek meslek danışma merkez­lerine de ağırlık vermek gerekir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle