Çok açık konuştu

Hürriyet Haber
02.01.2015 - 09:46 | Son Güncelleme:

Başbakan Merkel, yeni yıl mesajında göçmenlere yönelik ne söyleyecekti? Özellikle göçmen ve İslam karşıtı Pegida hareketini kınayarak mahkum edecek miydi?

Ben şahsen Başbakan Merkel’in bu yıl vereceği yeni yıl mesajını çok merak ediyordum. Etrafımda da aynı merak söz konusuydu. Göçmenlere ve İslam’a karşı düşmanlık yayan, kin ve nefret tohumları ekmek isteyen Pegida hareketini başbakan Merkel mahkum edecek miydi? Göçmenlere sahip çıkacak mıydı? Yoksa oy kaybederim korkusu ve hesabıyla sessiz kalmayı mı yeğleyecekti?

Başbakan Merkel bekleneni yaptı. Hem de hiçbir yoruma, kuşkuya, soruya, ya da başka bir anlama yer bırakmadan. Çok açık, yalın, sert ve kesin bir dille. Hatta bugüne kadar kimsenin söylemediği ve belki de söylemeye cesaret edemediği bir cümleyle. Bu cümle her şeyi çok açık ifade ediyordu. Kendilerine tepki hareketi diyen ve kendilerini Avrupa’nın İslamlaşmasına karşı yurtseverler olarak niteleyen Pegida hareketine karşı.

Başbakan Merkel’in yılbaşı mesajındaki o cümle şu: Bugün de bazıları pazartesi günleri, ‘Biz halkız’ diye çıkıyor... Ama onlar gerçekte şunu kastediyor. ‘Siz ten renginiz ve dininizden ötürü bize ait değilsiniz...’

Çok net. Bu sloganın arkasında gizli bir ırkçılık yatıyor. Evet insanlar 25 yıl önce Doğu Almanya’da bu sloganla sokağa döküldü. Ama demokrasi ve özgürlük için. Bugün Batı’nın İslamlaşmasına karşı Avrupalı yurtseverler adı altında biz halkız diye bağırmak, özünde ötekiler bu halka ait değil anlamını saklıyor.

ÇOK KORKUTUYOR

Dresden’de her pazartesi bu slogan altında düzenlenen ve her seferinde daha çok taraf bulan Pegida gösterileri bu ülkeye kök salmış, artık kendini buraya ait gören göçmenleri ürkütüyor. Birçoğu açık açık ben Almanya’daki hem kendi hem de torunlarımın geleceğinden korkuyorum. Endişeliyim. Almanya’da ırkçı düşünce nasıl hala böyle bir ortam buluyor? Bu sorunun cevabını bulamıyor insanlar.

İYİ BAŞLADI

Bu anlamda Başbakan Merkel’in mesajı ilaç gibi geldi. Nefes aldırdı. Sahip çıkılıyoruz hissini verdi. Ama sadece bayramdan bayrama ve vesile olunca bu tür mesajlar vermek yetmez. Bu sıcak mesajların yanında göçmenlere sen artık buralısın hissini yasalarla da sağlamlaştıracak adımlar gerekli. Alman vatandaşı olmasa bile yerel seçimlerde oy kullanma hakki gibi... O zaman yabancı karşıtı siyasi söylemler taban bulamayacaktır.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı