GeriAvrupa Çocuk kitaplarına domuz yasağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuk kitaplarına domuz yasağı

Çocuk kitaplarına domuz yasağı
refid:27963956 ilişkili resim dosyası

İngiltere’nin önde gelen yayın evlerinden Oxford University Press’in (OUP) Müslüman ve Yahudileri rahatsız edebileceği gerekçesi ile çocuk kitaplarında domuz figürünün kullanılmasını yasakladığı ortaya çıktı.

Konuyu Channel 4 televizyon kanalında yayınlanan bir tartışma programında sunucu Jim Naughtie gündeme getirdi.

Eşinin bir eğitsel kitap serisi hazırlamak için OUP ile anlaşma imzaladığını söyleyen Naughtie “Kitaplarda kullanılması yasak olan şeyler ile ilgili verilen listede domuz ve sosis figürleri de bulunuyordu” dedi.

Sunucu “Akademik bir kuruma bağlı olan saygın bir yayın evi sadece bazı insanlar rahatsız olabilir diye içinde domuzdan bahsedilmeyen bir kitap yazmanızı istiyor. Bu tam bir saçmalık, bir şaka” dedi.

Programın konuklarından biri olan İşçi Partili Müslüman milletvekili Khalid Mahmood da sunucunun eleştirilerine destek verdi ve “Tamamen katılıyorum. Bu tam bir saçmalık. İnsanlar fazla ileri gittiğinde tüm tartışmanın seviyesini düşürüyor” dedi.

Oxford Üniversitesi’ne bağlı olarak çalışan OUP ise konu ile ilgili yayınladığı basın açıklamasında “İngiltere’de bastığımız eğitim meteryallerinin büyük bir kısmı 250’den fazla ülkede yayınlanıyor. Editoryal kurallarımız ürettiğimiz kaynakların olabildiğince fazla insana ulaşmasını sağlamayı amaçlıyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle