GeriAvrupa Clinton Elif'i anlattı, ağladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Clinton Elif'i anlattı, ağladı

Clinton Elif'i anlattı, ağladı
refid:24791976 ilişkili resim dosyası

ESKİ ABD Başkanı Bill Clinton, Clinton Global İnisyatif’te yaptığı konuşmada Kenya’daki AVM saldırısında ölen Elif Yavuz’un hikayesini anlattı.

Bir ara gözyaşlarını zor tutan Clinton, “Elif’in annesiyle konuştum. Doğacak bebek için Swahili dilinde ‘Sevgi’ ya da ‘Yaşam’ anlamına gelen bir isim aradıklarını söyledi” dedi. Swahili isimlerinde Sevgi anlamına gelen “Penda” ismi bulunuyor. Clinton Vakfı’nın sıtma araştırmaları için çalışan Elif ile iki hafta önce bir araya geldiklerini, harika bir insan olduğunu anlatan Clinton, saldırıya bir kez daha tepki gösterdi. Daha önce de Clinton Vakfı, mimar sevgilisi Ross Langdon (33) ile birlikte vurulan Elif Yavuz için taziye mesajı açıklamıştı. Bu arada Elif Yavuz’un saldırıdan birkaç saat önce sevgilisiyle birlikte bebekleri için hazırlık yaparken çekilmiş bir fotoğrafları ortaya çıktı. Elif’in İngiliz, Avustralya vatandaşı sevgilisi oyuncak bir bebekle, bebek tutmayı öğreniyordu. Ancak çift, bebeklerine sarılamadan can verdi.

ŞÜPHELİ THY İLE TÜRKİYE’YE GELECEKTİ

KENYA’da sekiz buçuk aylık hamile Türk Elif Yavuz’un da öldürüldüğü cumartesi günü başlayan, dört gün süren kanlı baskın önceki gün sona ererken yetkililer, yıkılan alışveriş merkezinde ceset ve delil arıyor. Altısı güvenlik görevlisi, 5’i militan 67 kişinin öldüğü söyleniyor. Saldırıyı düzenleyen Somali merkezli El Şebab örgütü ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, hükümete büyük bir suçlamada bulundu. Örgüt, 137 rehineyi tuttuklarını, güvenlik güçlerinin baskını bitirmek için kimyasal madde kullandığını, binanın çökmesi sonucu tüm rehinelerin öldüğünü iddia etti.
THY binerken yakalandı İngiliz Daily Mail Gazetesi’nin haberine göre, 35 yaşındaki erkek şüpheli, pazartesi günü Jomo Kenyatta Havaalanı’nda Türkiye’ye gitmek üzere Türk Hava Yolları’na ait bir uçağa binmek isterken yakalandı. Gözaltının Kenya polisinin bazı saldırganların kadın kılığına girerek alışveriş merkezinden kaçtığı yönündeki iddiaları soruşturması kapsamında gerçekleştiği belirtildi.
Beyaz Dul yakalandı mı İngiliz Dışişleri Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada Nairobi’de bir İngiliz vatandaşının yakalandığını doğruladı. Sözcü, yakalanan kişinin saldırıdaki rolüyle ilgili açıklama yapmadı. İngiliz basını “Beyaz Dul” lakaplı radikal İslamcı İngiliz kadın militan Samantha Lewthwaite’nin de saldırıda rol aldığını yazmıştı.

DAVUTOĞLU’NDA ELİF YILMAZ TWEET’İ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Twitter hesabından Kenya’da alışveriş merkezinde meydan gelen saldırıyı şiddetle kınadığına ilişkin açıklamada bulundu. Davutoğlu, “Kenya’da sivilleri hedef alan saldırı tüm insanlığa karşı yapılmış bir terör eylemidir, şiddetle kınıyorum. Başta karnında bebeği ile can veren Elif Yavuz olmak üzere hayatını kaybeden herkes için derin üzüntü duyuyorum. Bu olay bir kez daha teröre karşı hep birlikte mücadele etmenin gerekliliğini ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

YÜREK BURKAN SON FOTOĞRAF

Kenya’da öldürülen sekiz buçuk aylık hamile Elif Yavuz’un saldırıdan birkaç saat önce çekilen fotoğrafında sevgilisiyle birlikte bebekleri için hazırlık yaptıkları görülüyor. Elif’in İngiliz Avustralya vatandaşı sevgilisi Ross Langdon, bir oyuncakla “bebek nasıl tutuluru” öğreniyordu. Bebeğine sarılamadan El Şebab’ın katliamında can verdi.