'Cihat' iddiası ile 1'i Türk 2 kişi gözaltında

Ahmet İNCEL/MÜNİH, (DHA)
09.09.2014 - 13:41 | Son Güncelleme:

ALMANYA- Avusturya sınırında, Salzburg yönüne giden bir otobüsü kontrol eden polislerin, 21 yaşındaki Türk ile 24 yaşındaki Kosovalı'yı Suriye ve Irak'ta savaşmak üzere militan toplamaktan ve bu gruplara çalışmaktan gözaltına aldığı belirtildi.

Bavyera Radyosu, Münih'te oturan ve Selefi olduğu belirtilen Kosovalı'nın hakkında cihat için adam toplamaktan soruşturma açıldığı belirtildi. Kosova vatandaşının şimdiye dek kaç kişiyi Almanya'dan Irak ve Suriye'ye savaşmak için gönderdiği araştırılıyor. Kosovalı'nın, yanındaki Türk gencini de savaşmak üzere Suriye veya Irak'a götürmek istediği iddia edildi.

Uzun süreden bu yana güvenlik güçlerince takip edilen Münihli Türk genci hakkında da cihada katılacağının tahmin edilmesinden dolayı kenti terk etme yasağı bulunduğu saptandı. Habere göre, Kosovalı verdiği ifadede suçsuz olduğunu, cihat için adam toplama ile ilgisinin olmadığını öne sürdü. Türk genci ise bir tanıdığının nişan töreni için gitmek üzere yolda olduklarını ve Münih'e tekrar dönmeyi planladığını söyledi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı