GeriAvrupa Chemnitz’in bütün ırkçıları Marx’ın önünde toplandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Chemnitz’in bütün ırkçıları Marx’ın önünde toplandı

Chemnitz’in bütün ırkçıları Marx’ın önünde toplandı

Almanya’nın Chemnitz kentinde mültecilerle bıçaklı kavga sonucu bir Almanın ölmesi üzerine aşırı sağcılar kenti teslim aldı. Kentin simgesi Karl Marx anıtının önünde gösteri yapan neonaziler, polislerin gözü önünde Hitler selamı durdu.

ALMANYA’nın Doğu eyaleti Saksonya’nın üçüncü büyük kenti Chemnitz’te aşırı sağcıların yol açtığı olaylar bu gece de devam etti. Kentteki şenlik sırasında mülteci bir grupla kavga eden bir Almanın bıçaklanarak öldürülmesini bahane eden aşırı sağcılar, kentte olaylar çıkardı. Pazar akşamı kent sokaklarında mülteci ve yabancı avına çıkan, yabancıya benzettikleri kişilere saldıran aşırı sağcılar, pazartesi akşamı da gösteri düzenledi. ‘Pro Chemnitz’ (Chemnitz İçin) adı altında 5 bin civarında gösterici kentin merkezinde ve şehrin simgesi Karl Marx anıtının önünde toplandı. Neonaziler polisin gözü önünde Hitler selamı durdu. Karşı göstericilere saldırdılar ve kenti birbirine kattılar. Gazetecileri tehdit ettiler. Polislere bağırarak kafa tuttular. Aşırı sağcıların gösterisine çok sayıda kent sakininin de katılması dikkati çekti. Kentte mülteciler yüzünden güvenlik kalmadığını iddia eden aşırı sağcılar sokaklarda insan avına çıkarak, terör estirdi.

Chemnitz’in bütün ırkçıları Marx’ın önünde toplandı

ÇOK SAYIDA YARALI VAR
Aşırı sağ göstericilerle karşı göstericiler karşı karşıya geldi. Göstericiler arasında polis etten duvar ördü. İki tarafın birbirine karşılıklı bağırmaları sonucu hava gerildi. Havai fişekler ve şişeler havada uçuştu. Çok sayıda insan yaralandı. Aşırı sağcıların, karşıt göstericilerden daha kalabalık olması dikkati çekti. Gösterici sayısının düşük olacağını bekleyen polis yeterli güvenlik önlemi almakta zorlandıklarını belirtti.

Chemnitz’in bütün ırkçıları Marx’ın önünde toplandı


Yorumları Göster
Yorumları Gizle