GeriAvrupa Çevrecilerin işgal eyleminde 209 gözaltı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çevrecilerin işgal eyleminde 209 gözaltı

Çevrecilerin işgal eyleminde 209 gözaltı

Londra’da dün bir köprü, bir meydan ile üç kavşağı işgal ederek trafiğe kapatan çevreci kampanya grubu Extinction Rebellion’a yönelik polis müdahalelerinde gözaltı sayısı 209’a çıktı. Polis açıklamasının ardından Londra’nın Oxford Circus mevkisinde de çok sayıda gözaltı işlemi yapıldı. Polis dün gece eylemcileri tek bir noktada toplanmaya ve eylemlerini orada sürdürmeye çağırmış, bu çağrıya uymayanları gözaltına almaya başlamıştı.

GÖZALTILARA rağmen grubun diğer üyeleri, kentin farklı noktalarında eylemlerine bugün de devam etti. İngiliz polis teşkilatı Scotland Yard, eylemler nedeniyle 55 belediye otobüsü güzergahının değiştirildiğini ve 500 binden fazla kişinin günlük hayatının olumsuz etkilendiğini açıkladı. Öte yandan, Extinction Rebellion grubu yarın Londra metrosunda eylem yapacağını duyurdu.

Çevrecilerin işgal eyleminde 209 gözaltı

5 GÜN BOYUNCA EYLEM YAPACAKLAR
Londra’da çevreci protestocular, hükümetin iklim değişikliğiyle mücadele konusunda daha fazla çaba göstermesi için 5 gün boyunca işgal eylemi yapacaklarını açıklamıştı. Eylemciler dün Londra’nın en işlek noktalarından Marble Arch, Oxford Circus, Piccadilly Circus ve Waterloo Köprüsü ile İngiliz parlamentosunun önündeki Parlamento Meydanı’nı işgal edip trafiğe kapatmıştı. Kasımda protestocuların, Londra merkezindeki 5 köprüyü işgal ettiği benzer bir eylemde 85 kişi gözaltına alınmıştı. Extinction Rebellion önceki hafta da İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasındaki bir oturumda çıplak protesto eylemi gerçekleştirmiş, olayda 8 kişi göz altına alınmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle