GeriAvrupa Çevre kirliliğine ilginç çözüm: Eski sobayı ve arabayı AT!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çevre kirliliğine ilginç çözüm: Eski sobayı ve arabayı AT!

Çevre kirliliğine ilginç çözüm: Eski sobayı ve arabayı AT!
refid:23610203 ilişkili resim dosyası

Kopenhag Çevre ve Teknik Belediye Başkanı Ayfer Baykal çevre kirliliği için radikal önlemlerin gelmek üzere olduğunu açıkladı

KOPENHAG’ın Çevre ve Teknik Belediye Başkanı Ayfer Baykal, hükümetin çevre kirliliği konusunda gerekli yasaları çıkarmamasına isyan etti. Baykal, hava kirliliği yaratan sobaların da çevre dostu olanlarıyla değiştirilmesini önerdi.

Belediye Başkanlığı koltuğunda oturduğu son iki yılda, hava kirliliği konusunda hükümete defalarca müracaatta bulunduğunu ancak hiçbir adım atılmadığını belirten eleştiren Sosyalist Halk Partili Baykal şöyle konuştu:

“Hava kirliliği ile yalnız başıma mücadele edemem. Şehrimizdeki hava kirliliğinin yüksekliği, yıllarca AB’nin gündeminde olmuştur. Hükümet acil bir şekilde yasa hazırlayarak hava kirliliğini önlemeli. Bana bu konuda söz verildi; ama tutulmuyor. Sabrım taşmak üzere” dedi.

ESKİ SOBAYI ATANA PARA
Ulusal Çevre ve Enerji Merkezi’nin verilerine göre yılda 67 Kopenhaglının hava kirliliği nedeniyle öldüğüne dikkat çeken Ayfer Baykal, hava kirliliğinin daha çok trafik ve sobalardan kaynaklandığını söyledi.

Ayfer Baykal, hükümetin gerekli önlemleri almaması durumunda Berlin modelini uygulayacağını belirten Ayfer Baykal, Berlin Belediyesi’nin şehirde seyir halinde olan araçlarda belli bir standart aradığını söyledi.

Ayfer Baykal, hava kirliliği yaratan eski sobasını atarak yeni ve çevre dostu soba satın alan ailelere ekonomik yardım yapılabileceğini belirtti. Ayfer Baykal, evlerde nasıl bir soba kullanıldığı kontrol etmenin belediye için büyük bir görev olacağını belirterek, yardım yöntemi ile halkın sobalarını yeni sobalarla gönüllü olarak değiştirebileceğini söyledi.   


Yorumları Göster
Yorumları Gizle