GeriAvrupa Cem Özdemir: NSU’dan gerekli dersler çıkarılmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cem Özdemir: NSU’dan gerekli dersler çıkarılmadı

Cem Özdemir: NSU’dan gerekli dersler çıkarılmadı
refid:27072728 ilişkili resim dosyası

Almanya’nın Thüringen Eyaleti Meclisi’nin Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) ile ilgili araştırma komisyonunun hazırladığı ve geçtiğimiz cuma günü Erfurt’taki eyalet meclisinde tartışılan raporu takdirle karşılandı.

Toplam bin 800 sayfalık rapor ve eyalet meclisinin raporu ele alış tarzı ile ilgili konuşan Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir federal meclisin yeni bir NSU Araştırma Komisyonu kurması gerektiğini ifade etti.

“Öyle sanıyorum ki Federal Meclis yeni bir NSU araştırma komisyonu kurmaktan kaçınamayacaktır“ diyen Cem Özdemir, NSU terör örgütü ile ilgili devletin hatalarından gerekli derslerin hala yeterince çıkarmadığını söyledi. Cem Özdemir, örnek olarak Federal Anayasayı Koruma teşkilatını göstererek “Federal Anayasayı Koruma Teşkilatında aşırı sağcılık bölümünün geleceği masaya yatırılmalıdır. Bu birimde taş üstünde taş kalmamalıdır“ dedi.

BADEN-WÜRTTEMBERG NEDEN KOMİSYON KURMADI?

Thüringen Eyaleti NSU Araştırma Komisyonu Başkanı Dorothea Marx NSU çetesi ile ilgili aydınlatma çalışmaları ile ilgili olarak, “Doküman imha makineleri, izlerin yok edilmesi, baskı uygulamalar ve önemli kişilerin izahı zor hafıza sorunları bizi bu olayları tamamen aydınlatma yolundan döndüremeyecektir“ dedi.

NSU çetesinin kurbanlarının aile yakınları ile ilgilenen Barbara John ve NSU kurbanlarının avukatı Mehmet Daimagüler de Thüringen eyaleti Meclisi’nin NSU Araştırma Komisayonunun çalışmasını takdirle karşıladı, ancak çetenin öldürdüğü Michel Kiesewetter cinayetininin Baden-Württemberg eyaletinde gerçekleşmesine rağmen bu eyaletin araştırma komisyonu kurmamasını ise ‘inanılmasi zor’ diyerek eleştirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle