GeriAvrupa CDU’da ilk kez üç aday liderlik için yarışacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CDU’da ilk kez üç aday liderlik için yarışacak

CDU’da ilk kez üç aday liderlik için yarışacak

Almanya’da siyasi arenada yeni bir dönem başlıyor. Başbakan Angela Merkel, 18 yıllık CDU liderliğini bırakıyor. Hamburg’ta başlayan kurultayda liderlik koltuğu için üç büyük aday yarışıyor. CDU Genel Sekreteri Annegret Kramp Karrenbauer, CDU eski grup başkanı Friedrich Merz ve Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn. 1001 delege üç adaydan birisini seçecek.

CDU’daki liderlik yarışının Annegret Kramp Karrenbauer ile Friedrich Merz arasında ‘çok çekişmeli’ geçmesi bekleniyor. Geleneksel olarak kurultayını kilisede ayinle açan CDU’da üç aday da, Hamburg’un simgesi barok Sankt Michaelis Kilisesinde ayine katıldı. CDU tarihinde ilk kez üç aday liderlik koltuğu için yarışıyor. 1971’de Kohl’e karşı Barzel aday olmuştu ve iki aday çıkması CDU tarihinde bir ilk olmuştu. O tatihten sonra CDU liderliği için hep tek aday çıkardı.
Üç adaydan Karrenbauer, Merkel’in ‘orta yol’ politikasının devamı olarak görülüyor. Karrenbauer, suç işleyen mültecilerin Schengen bölgesine girişini yasaklamak istiyor. Adı, isminin başharfleriyle ‘AKK’ olarak kısaltılan Annegret Kramp Karrenbauer, ‘Mini Merkel’ olarak da adlandırılıyor. CDU seçmenleri arasında yapılan anketlere göre yarışı önde götüren üç çocuk annesi ‘AKK’, kazanamazsa partideki tüm görevlerini bırakacağını açıkladı.

‘MİLYONER’ ADAY
İkinci büyük şanslı aday Friedrich Merz, partinin koyu muhafazakar kanadından. Merz, daha önce Merkel’in rakibi olarak görülüyordu. Ancak Merkel’in partiye hakim olması üzerine kendisi için şans göremeyen Merz, 10 yıl önce siyasetten çekilip özel sektöre geçti. Büyük şirketlere hukuk danışmanlığı ve denetim kurulu üyesi olarak hizmet veren Merz, bugün ‘milyoner’ olarak tanınıyor ve iki özel jet sahibi. İşverenler, Merz’in kazanmasını istiyor, ancak Merz’in büyük şirketlere yakınlığı seçimleri kazanmasının önünde en önemli dezavantaj olarak değerlendiriliyor.
Sağlık Bakanı Jens Spahn, yarışı kazanma şansı en düşük aday. İlk kez tarihinde bir koltuğa üç aday çıkaran CDU’da, kurultaydan sonra partinin bölünmesinden korkuluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle