GeriAvrupa Çavuşoğlu: Ankara-Berlin ilişkileri çok daha iyi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çavuşoğlu: Ankara-Berlin ilişkileri çok daha iyi

Çavuşoğlu: Ankara-Berlin ilişkileri çok daha iyi

Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara-Berlin ilişkilerinin artık çok daha iyi ve gerçekçi olduğunu söyledi.

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung’a konuştu. Almanya Dışişleri Bakanlığının Türkiye’deki bazı gazetecilerin siyasi tutuklu olduğunu ifade etmesini yanlış bulduklarını belirten Çavuşoğlu, bu konunun yargının alanına girdiğini hatırlattı.
Çavuşoğlu, Almanya’ya verilen iade talebi listesinde Can Dündar’ın isminin olup olmadığının sorulması üzerine Can Dündar’ın casusluk nedeniyle Türkiye’de 5 yıl hapis cezası aldığını, bunun Almanya’da da ağır bir suç olduğunu ancak Türkiye’ye karşı olanların Almanya’da bir kahraman haline geldiğini belirtti. Can Dündar meselesindeki görüş ayrılığına değinen Çavuşoğlu, “İşte sorun olan bu. Almanlar ve Avrupalılar her zaman bize bağımsız yargının ne olduğu konusunda ders vermeye çalışıyorlar. Aynı zamanda Türk adaletine nasıl karar vermesi gerektiği konusunda talimat vermeye çalışıyorlar. Bu çok yanlış” dedi.

‘KARAR VERİCİ ROLÜ VARDI’
CDU liderliği için aday olmayacağını açıklayan Almanya Başbakanı Angela Merkel’e çok büyük saygısının olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “Mülteci krizindeki zor zamanda Almanya ve Avrupa için çok önemli karar verici bir rolü vardı. Söyledikleri ya da yaptıkları her zaman bizim hoşumuza gitmese de. Türkiye’de şimdi iki kez seçilme sınırı var bu da çok demokratik. Erdoğan da sonsuza kadar durmayacak.”

‘TÜRKİYE’Yİ REFORME ETTİ’
Ankara-Berlin ilişkilerinin artık çok daha iyi ve gerçekçi olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, Almanya’nın, Türkiye’nin önemli bir partner olduğunu anladığını kaydetti.
Çavuşoğlu, geçmiş dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bazı söylemleri nedeniyle ilişkilerin farklı olmasının hatırlatılması üzerine, “Eğer birileri Erdoğan’ı diktatör olarak niteliyorsa, bu da büyük bir sorun. Kimse birçok seçim kazanmış birisini diktatör olarak niteleyemez. Erdoğan Türkiye’yi reforme etti. Türkiye birçok travmalar, darbe teşebbüsü de dahil atlattı. Bunun AB ülkesinde olduğunu düşünün” dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle